Altın fiyatları Çin ile Abd arasında başlayacak olan görüşmeler öncesinde oldukça hareketli. Bugün başlayacak görüşmelerde Çin tarafının 10 milyar dolarlık daha tarım ürünü alarak ticaret anlaşmasına verdiği önemi göstermeyi amaçladığını gösterdi. Ons bu haber sonrası 1,500 dolar seviyesine kadar geri çekilse de, şu sıralarda 1,510 dolar seviyesini yukarı yönlü zorlamaya başlamış durumda olduğunu söyleyebiliriz.
 
ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ABD'nin bir ticaret anlaşmasına  varmaları yönünde çok iyi bir şans bulunduğunu söyledi. Ticaret görüşmelerinden çıkacak sonuç  ons fiyatı açısından kritik bir öneme sahip olacak. Çünkü altının bu yıl yaşadığı yükselişe katkı sağlayan temel etkenlerden bir tanesi de ticaret savaşları endişesiydi. Bu savaşların sona erecek olması ons altında negatif fiyatlamayı kaçınılmaz kılacaktır.
 
Fed Başkanı Powell'ın iki gündür yaptığı açıklamalar ve FOMC toplantı tutanaklarından gelen satır başları, önümüzdeki toplantı da Fed'in bir faiz indirimine gitme ihtimalinin de yükseldiğini gösterdi. ABD'de bugün önemli bir veri açıklaması daha olacak. Dün gelen ekonomik veriler de beklentileri karşılamazken bugün açıklanacak olan tüfe verisinin de olumsuz gelmesi halinde Fed'in faiz indirimi kaçınılmaz bir hal alacaktır.
 

Ons tarafında teknik anlamda görünüm yukarı yönlü hareketi destekliyor olsa da gelecek haber akışları fiyatlamalar üzerinden etkili olabilecektir. Yine açıklanacak olan enflasyon verisinin beklentileri karşılamaması ons tarafında yükselişin devamını getirebilir. Ancak Abd'de olumlu açıklanacak bir enflasyon rakamı ons tarafında aşağı yönlü baskı oluşturabilecektir.