Dolar tl paritesinde hareketli saatler yaşandı. Bu hareketli saatlerin yaşanma sebebi ise Abd'den gelen bir açıklama oldu. Uzun süredir gündemde olmayan yaptırım konusu Abd'li üst düzey bir yetkili tarafından dillendirilince dolar bir anda 5,76 üzerine sıçradı. Türkiye'ye karşı uygulanacak yaptırımları izliyoruz, henüz bir karara varmadık şeklinde açıklama gerçekleştiren Abd Hazine Bakanı Mnuchin sonrasında piyasalarda bir çalkantı oluştu. Kurda yükseliş hareketinin devam edebileceğini bunun için 5,73 üzerinde kalıcı olması gerekliliğinden bahsetmiştik ve kur dün bunu başarır gibi bir görüntü çizdi. Tabi bunda Mnuchin'in açıklamalarının etkisi büyüktü.

Bugün Abd'de iş imkanları verisi açıklanacak. Her ne kadar önem derecesi takvimlerde 3 yıldız olarak gösterilse de o kadar da önemli bir veri sayılmaz. Dolar kurunu direkt olarak etkileyebilme potansiyeli olan bir veri olmadığını söyleyebiliriz. Bu bakımdan yine Abd'den uzun süre sonra yeniden dillendirilen yaptırım konusu ile alakalı gelebilecek yeni bir haber piyasalarda etki oluşturabilir. Yine İdlib meselesine ilişkin olası bir çözüm bu kez doları aşağı çekebilir. Yani daha çok haber akışlı bir fiyatlama yaşanacak gibi görülen dolarda teknik seviyelere ise gelin beraber bakalım.

Dolar kurunda 5,73-74 aralığında bir destek noktamız oluşmuş durumda. Aslında yaşanan çıkışta da burası bir direnç görevi görmekteydi ve Mnuchin'in yaptırım açıklaması sonrası bu direnç kırıldı. Gün içrisinde 5,73 altınayeniden inebilecek miyiz onu takip ediyor olacağız. Eğer ki düşüşler bu seviye üzrinde kalırsa yeniden yukarı yönlü toparlanmalar izleyebiliriz. Bu durumda 5,805 lira hedefine doğru kurda yükselişin devamı beklenebilir. 5,73 altına sarkacak fi,yatlamalarda ise yeniden düşüş senaryosu ön plana çıkacak ve 5,65 seviyelerine doğru geri çekilmeler takip edilecektir.