Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşün teknik anlamda görünümü bozduğunu ve aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirtmiştik. Dün akşam saatlerinde gerçekleşen satışlarla beraber 1,500 doların altına geriledi. Altın yatırımcılarını bu düşüş biraz korkuttu. Bir haber akışı mı var diye merak eden yatırımcılara altını bu şekilde etkileyebilecek bir haber olmadığın bunun teknik bir düzeltme olduğunu söyleyebiliriz ki uzunca bir süredir de ons tarafında 1,487 ve 1,471 dolar destek noktalarına doğru geri çekilmelerin mümkün olacağını söylemekteydik. Aynı analizlerimiz içerisinde bu düşüşlerin alım fırsatı doğurabileceğini de belirtmekteydik.

Bugüne geldiğimizde ekonomik takvimde iş imkanları verisi var. Ancak altını çok da etkileyebilecek veri değil. Bu nedenle piyasaların gözü kulağı yine Trump'da olacaktır. Malum atlında aşırı yükselişler olduğun her defa sahneye çıkan Trump bu kez de düşüşü durdurabilecek bir açıklama yapabilir mi ? Fed'e yönelik, faiz kararlarına veya Çin'e yönelik bir açıklama gelir mi altın yatırımcıları takip ediyor olacaktır.

Ons altın fiyatı için oldukça kritik seviyelerde fiyatlamalar sürüyor. 1,487 dolar seviyesine oldukça yakın devam eden fiyatlamaların bu seviye altına kayması bir sonraki destek seviyemiz olan 1,472 dolar seviyesine doğru geri çekilme yaşanmasına neden olabilir. 1,487 dolar üzerinde tutunabilecek bir altın fiyatı ise yatırımcılara alımfırsatı oluşturabilir. Önceki analizlerimizde vurguladığımız 1,502 doların kırılması satışları hızlandırabilir tezi sonrasında bugün de olası toparlamalarda yine 1,502 dolar seviyesinin bir direnç oluşturabileceğini belirtmemizde fayda var. Buranın kırılmasıyla beraber yukarda yeniden 1,520 dolar hedefine doru yükselişlerin devamı gelebilir.