Dolar kuru bayram haftasında hacimsiz piyasada oldukça sert bir düşüş yaşamış ve 5,665 seviyesine kadar gerilemişti. Ancak piyasalarda işlem hacmi bayram tatili nedeni ile oldukça düşüktü. Bu nedenle oluşan bu fiyatların gerçekçi olmadığını ve piyasa açılışı ile beraber 5,84 seviyesine doğru bir yükseliş beklediğimizi geçtiğimiz hafta belirtmiştik. Belirttiğimiz üzere bir işlem de gerçekleşti ve dolar kuru 5,84 seviyesi üzerine yükseldi. Bu seviye üstünde kalıcı olamayan kur yeniden 5,80 seviyesine doğru gerilemişti.

Bu hafta başlangıcında hafta sonu yaşanan önemli gelişmeler oldu ve bu gelişmelerin kurda pozitif yönlü bir etki oluşturması bekleniyor. Şu sıralarda 5,84 civarında haftaya hafif primli bir başlangıç yapan dolar tl paritesi için Abd'den gelen F-35 programından çıkarılma tehditleri ve S-400 alımı için 31 Temmuz'a kadar süre verildiğinin açıklanması kur için pozitif gelişmeler içerisinde yer alıyor. Ancak diğer taraftan küresel piyasalarda dolardan çıkış söz konusu olduğunu da görmezlikten gelmemek gerekiyor.

Son gelen Abd tarım dışı istihdam verisi faiz arttırım sürecinde olan Fed'in elini öyle bir zayıflattı ki artık Abd'de faizlerin yıl içerisinde indirilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Yani 19 Haziran Fed toplantısında olmasa bile Abd'de faizlerin yaz aylarında düşürülebileceği konuşuluyor. Bunun fiyatlaması neticesinde de dolar endeksinde sert satışlar geçtiğimiz hafta etkili oldu. Türkiye ile Abd'nin ikili ilişkilerinde yaşanacak problemlerde küresel anlamda doların değer kaybı TL'yi bir miktar desteklese de ilişkilerin sonlandırılması veya Abd'nin yaptırım kararı alması gibi durumlar dolar tl paritesine sert alımlar getirebilecektir.

Dolar tl grafiğini incelediğimizde yukarı yönlü seyrin etkili olmaya devam ettiğini görebiliyoruz. Kurda gün içerisinde 5,832 seviyesi üzerinde kalınması halinde yükselişlerin 5,898 -5,925 aralığına doğru devam etme ihtimali yüksek görünüyor.  5,832 seviyesi altında kalınması halinde ise aşağıda destek noktamız olan 5,78 seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün olacaktır. Dolar tl paritesinde 5,78 altı fiyatlamalar oluşmadığı sürece düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir.