Altın fiyatları geçtiğimiz hafta oldukça pozitif bir görünüm içerisindeydi. Haftalardır ons altın tarafında 1,300 dolar altı fiyatlamaların devamının çok mümkün olamayacağını vurguluyorduk. Beklediğimiz gibi de oldu aslında ve 1,280 dolar civarından toparlanan altın fiyatı 1,345 dolar seviyesinin üzerini test etti. 

Geçtiğimiz hafta dolar endeksinde yaşanan değer kaybı ile beraber güçlenen ons altın bu haftaya hafif değer kaybı ile başladı. Şu sıralarda 1,330 dolar seviyesi altına gerileyen ons altın fiyatı için Abd Merkez Bankası Fed'in yıl içerisinde faiz indirmek zorunda kalacağı haberleri pozitif olmaya devam ediyor. Ancak bu sert yükselişten karını alıp çıkmak isteyen yatırımcılar da olabileceği için düzeltme hareketlerine de dikkat edilmesinde fayda olacaktır diye düşünüyoruz.

Abd ile Çin arasında ticaret görüşmelerinden bir sonuç alınamaması Huawei'ye yönelik Abd'nin ve Abd'li şirketlerin yaptırımları sonucu ipler iyice gerilmeye başladı. Bu durumda teknoloji savaşı mı başlıyor sorusunu gündeme taşıdı. Bu soruyu da dile getiren Rusya Başkanı Putin olunca, bu durumda konuşulmaya başlandı. Ve diğer markalara da bu işin sıçrama ihtimali tartışılmaya başlandı. Abd hazine bakanı ise yapmış olduğu açıklamada Çin ile ticaret görüşmelerinde ilerleme sağlanabilmesi halinde Huawei'ye yönelik yaptırımlarda hafiflemeye gidilebileceğini belirtmesi, Abd'nin attığı hamlelerin Çin'in taviz vermesi halinde kalıcı olmayabileceğini hatırlattı. Bu nedenle Çin tarafının Abd konusunda nasıl bir politika izleyeceği piyasalar ve altın tarafından oldukça önemli olacak. 

Altın fiyatlarında teknik anlamda pozitif seyir devam ediyor. Şu sıralarda 1,330 doların hemen altında işlem gören ons altın fiyatı için ilk destek noktası 1,325 dolar seviyesi olarak takip edilebilir. Bu seviye altında ise 1,319 dolar seviyesi takip edilecektir. Bu bölgelerin aşağı yönlü kırılması ise altın tarafında 1,312 ve 1,305 dolar destek noktalarını gündeme getirebilecektir. Ki bu durumda dons altın tarafında yükseliş yönlü oluşan teknik görünümün yerine negatif bir  görünüme bırakması anlamına gelecektir. Ons altın tarafında yeniden yükselişlerin etkili olması halinde ise 1,336 dolar  ve 1,345 dolar noktaları sıralı hedeflerimiz olacaktır. Ons altında oluşan kısa vadeli yükseliş trendinin devamı açısından 1,312 dolar seviyesi üzerinde fiyatlamaların tutunması oldukça önemli olacaktır.