Dün yine hisseforex takipçileri için muhteşem bir gün geçirdi piyasalar dememiz yanlış olmayacaktır herhalde. Çünkü hem günlerdir vurguladığımız hem de bir önceki gün ki analizmizde grafik üzerinde de belirttiğimiz 6,245 seviyesi dün nokta atışı ile vurulmuş oldu. 6,20 seviyesinin aşılmasıyla beraber 6,245 seviyesine hızlı bir yükseliş beklediğimizi dile getirmiştik. Buranın ise direnç olduğunu vurgulamıştık ve direnç çalıştı dolar 6,246 seviyesini gördükten sonra gerilemeye başladı.

Dün bu seviyenin görülmesinin ardından TCMB'nin zorunlu karşılıklarda attığı adımlarda doları aşağı gelişini bir miktar hızlandırdı. Dolar şuanda 6,15 seviyesine doğru geri çekilimini sürdürüyor. Peki nerede durur ? Dolarda yükseliş sonlandı mı ? bu gibi soruların cevaplarını birazdan grafik analiz eşliğinde cevaplamaya çalışacağız. Bunun öncesinde ekonomik takvime baktığımızda dolar kuruna etki edebilecek önemli bir veri açıklaması olduğunu söyleyebiliriz ki bu da tüfe verileri olacaktır. Abd'de enflasyon verisinin önemi Fed tarafından her daim vurgulanmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde açıklanacak olan tüfe verisini izliyor olacağız.

Abd'ye giden Çin heyeti ile Trump'ın ticaret anlaşmalarına yönelik görüşmeleri devam ediyor. Naısl bir sonuç çıkacağı ise tam bir muamma. Çünkü aynı gün içerisinde Abd, Çin'e karşı vergi miktarını artırırken bir taraftan da Trump hala anlaşma imkanı olduğunu ve Çin başkanı Şİ'nin mektubunun kendisini ikna ettiğini dile getirebiliyor. Yani ticaret anlaşmaları konusu şuan için odukça karışık. Ne olacağı henüz belirsiz. Burada bir anlaşma çıkması piyasalarda bir rahatlamayı dolayısı ile gelişmekte olan ülke para birimlerinde toparlamayı beraberinde getirecektir. Ancak bir anlaşma olmaması halinde TL de ve yine EM para birimlerinde sert düşüşler yaşanma olasılığı da bulunmaktadır.

Dolar kurunda dün yaşanan yükselişlerle beraber gerçekleşen hedefimiz sonrasında sert bir geri çekilme yaşandı. 6,246 seviyesi görüldükten sonra şuan bulunduğumuz seviye 6,16 seviyesi. Yani yaklaşık 100 puanlık bir geri çekilme mevcut. Düşüşlerin devamı halinde 6,1475seviyesini destek bölgesi olarak takip edeceğiz. Bu seviye altına inilmesi halinde ise 6,075 e kadar düşüşler devam edebilir. Olası yükselişlerde ise izleyeceğimiz seviyemiz ise yine 6,245 olmaya devam edecektir. Dün TCMB'nn attığı adımlar ile piyasalarda faizler bir miktar yükseldi. Yani dolaylı olarak bir faiz arttırımı olarak tanımlanabilecek bu adım sonrası dolarda düşüş ihtimali bir adım önde olsa da, dikkatli hareket etmekte fayda olacaktır diye düşünüyoruz.