Altın fiyatlarında Çin ile Abd'nin devam eden ticaret görüşmeleri etkili olmaya devam ediyor. Gelen açıklamalar ile yön bulmaya çalışan altın 1,277 destek noktası üzerinde kalmaya devam ediyor. Dün de vurguladığımız 1,289 direncine doğru dün yine bir yükseliş yaşansa da bu seviye üzerine çıkmada ons altının başarılı olamadığını izledik.

Bugün gün içerisinde Abd tüfe verileri açıklanacak. Fed için enflasyon kaleminin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle mutlaka dikkatle takip edilmesi gereken bir veri olduğunu söyleyebiliriz. Ons altın üzerinde olumlu veya olumsuz açıklanmasının direkt olarak etkileri olabilecektir.

Trump, dün akam saatlerinde Çin Başkanı Şi'nin mektubunun kendisini kna ettiğini ve  bir anlaşmanın bu hafta içinde mümkün olduğunu açıkladı. Ancak diğer taraftan da gümrük tariflerinde yükselişler dü gerçekleşti. Yani ticaret grüşmelerinin sonucu ne olacak henüz net bir şey söylemek oldukça zor. Bir anlaşma olmaması halinde altında hızlı bir yükseliş yaşanma ihtimali yüksek görünüyor.

Dün Jpy ile de korelasyon içerisinde seyreden ons altın fiyatı usdjpy nin 109,60 a inmesi ile beraber 1,285 dolar üzerini denedi ancak kalıcı olamadı. Teknik anlamda 1,277 dolar üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenebilir.

Ons altın tarafında 1,277 dolar seviyesi önemli olmaya devam ediyor. Bu seviye üzerinde tutundukça yukrı yönlü hareket olasılığı yükselmeye devam ediyor. Ons altın fiyatı 1,289-91 aralığını aşabilmesi halinde göstergeler iyiden iyiye al sinyali üretmye başlamış olacaktır. Bu durumda 1,296 ve 1301 dirençlerine dopru hareketlenmeler izleyebiliriz. Ons altın için oluşabilecek düşüşlerde ise 1,277 dolar seviyesi önemini krumaktadır. Bu seviyenin aşağı yönü kırılması demek ons da oluşan kısa vadeli pozitif trendin de son bulması anlamına geleceği için fiyatlamaların bu seviye üzerinde kalması altın için son derece önemli bir göstrge olacaktır.