Dolar tl paritesi dün güne düşüşlerle başlamış olsa da borsada yaşanan toparlanmaya rağmen düşüşlerini 5,63 desteği altına devam ettiremedi. 5,645 seviyesine kadar gerileyen kur buradan yükselişe geçerek yeniden 5,70 üzerini test etmeye başladı. Güne başlarken 5,70 seviyesinin hemen altında fiyatlanan bir kur ile karşılaşıyoruz ve ayrıca bazı can sıkıcı haberler de var.

Nedir bu can sıkıcı haberler diye bakacak olur isek, 2 tane ABD'den gelen haber piyasalarda bir miktar moral bozukluğu oluşturabilir. Bu haberlerden ilki ABD'de kongreye sunulan bir tasarı. Tasarının detayları ise şu şekilde;

ABD Kongresi'ne, Türkiye'de ABD vatandaşlarının ve ABD diplomatik  misyonlarında çalışan Türklerin tutuklanmasından sorumlu üst düzey
Türk yetkililere yaptırım uygulanmasını öneren bir tasarı sunuldu.  BBC'nin haberine göre, Tasarıda ABD yönetiminden, "haksız  tutuklamalardan" sorumlu tüm üst düzey Türk yetkililere yaptırım  uygulaması, bu yetkililerin ABD'ye girişlerinin yasaklanması ve  ABD'deki mal varlıklarının dondurulması istendi.
 
Diğer haber ise yine o da ABD kaynaklı ve son dönemlerde oldukça popüler hale gelen S-400 konusunda,. Türkiye'yi S-400 konusunda köşeye sıkıştırmaya çalışan ABD yeni açıklamalarına devam ediyor. Bu sabah NY Tımes'dan gelen habere bakılırsa ABD Türkiye'yi tehdit etmeye devam ediyor.  Haberin detayı ;
 
ABD Senatosu'nun dış ilişkiler ve savunma alanında önemli rol  oynayan dört üyesi, New York Times'a yazdıkları ortak makalede,
Türkiye'nin F-35 yeni nesil savaş uçağını düşürecek şekilde tasarlanan  Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın alması halinde, yasal  düzenlemeler çerçevesinde mümkün olan her türlü yaptırım  uygulanacağını yazdı.
 
Yani baktığımız zaman ABD kaynaklı iki olumsuz haber ile güne başladığımızı söyleyebiliriz. Ancak bunların yanında bir adet de olumlu haberimiz bulunuyor ki o haberin içeriği henüz netleşmiş değil. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat lbayrak'ın YEP kapsamında açıklayacağı reform paketi. Uzunca bir süredir beklenen bu paketin detayları piyasalar açısından oldukça önemli olacaktır.
 
Veri akışı açısından oldukça yoğun bir güne başladığımızı hatırlatmakta da fayda var. Öyle ki İngiltere'den büyüme ve PMI verileri beklenirken, ABD'den çekirdek tüfe verileri ile Fomc toplantı tutanakları açıklanacak. Avrupa'dan ise faiz kararı ile beraber ECB Başkanı Draghi'nin açıklamaları takip edilecek. Yani veri açısından oldukça yoğun ve fiyatlamalara etki edebilecek bir veri akışı olduğunu belirtebiliriz.
 
Dolar grafiğinde teknik görünüm yine yükseliş yönlü olmayı sürdürüyor. Dün 5,63 seviyesi altına geri çekilemeyen ve yeniden yükselişe geçen kurda aşağı yönlü hareketlerde yine 5,63 seviyesini takip ediyor olacağız. Düşüşlerin devamı halinde ise denge noktası 5,55 seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 5,718 seviyesi takip edeceğimiz ilk seviye olacaktır. Buranın kırılması halinde 5,77 seviyesine doğru hızlı bir yükseliş yaşanma ihtimali yükselecektir.