Altın fiyatlarında beklentilerimize paralel olarak gerçekleşen yükselişlerle birlikte dün itibari ile 1,302 dolar seviyesi görülmüş oldu. Bununla da kalmayan ons altın beklentilerimizin bir tık üzerine çıkarak 1,305 dolara kadar yükseldi ki analizlerimizde 1,302 doların kırılması halinde 1309 dolara doğru yükselişlerin olası olacağını vurgulamıştık. Bu bakımdan bizim için sürpriz olmadı ve bu yükselişlerin devamının gelmesi de sürpriz olmaz. 

Bugün ekonomik takvime bakıldığında oldukça yoğun bir veri akışı ve bir o kadar da önemli verilerin açıklanacağı bir gün bizleri bekliyor. İngiltere'den büyüme ve üretim PMI verileri, Abd'den çekirdek enflasyon ve fomc toplantı tutanakları, Avrupa'dan ise faiz kararı ve Mario Draghi açıklamaları takip ediliyor olacak. Dolar endeksi üzerinde açıklanacak olan bu veri ve açıklamaların etkisi olma ihtimali oldukça yüksek. Dolayısı ile dolar üzerinden fiyatlanan ons altın fiyatlarında da önemli fiyatlamalar yaşanabilecek bir gün gibi görünüyor.

Abd'nin Avrupa'ya 11 milyar dolar tutarında yeni bir gümrük tarifesi iddiası da zaten  başlayan ticaret savaşları endişelerini daha da alevlendirmiş durumda ki bu durum altına pozitif etki edebilecek bir gelişme olabilir. Bu gelişmeler ve detaylar eşliğinde ons altın grafiğimizi beraber inceleyelim.

Ons altın grafiğini incelediğimizde önceki analizlerimizde vurgu yaptığımız 1,2987 seviyesi üzerinde kapanışın gelmesi ile beraber teknik göstergelerin de yukarı dönmeye başladığını gözlemliyoruz. Gün içerisinde oldukça önemli veriler var ve altın fiyatlamalarına direkt olarak etki edebilecek verilerin de olduğu söylenebilir. Bu nedenle veri takvimi takip edilmelidir. Teknik olarak ise izlenmesi gereken seviye bugün için 1,304 dolar olacaktır. Bu seviye altında kalınması halinde 1,297 ve 1,291 dolar destek noktalarına doğru yeniden gerilemeler yaşanma ihtimali olacaktır. Ancak 1,304 dolar üzerinde kalınması halinde 1,309 ve 1,315 dolar seviyelerine doğru yükselişler de gündeme gelebilecektir.