Abd ile İran arasında gerilimin azalması, 15 Ocak tarihinde Abd ile Çin arasında faz 1 ticaret anlaşmasının yapılacağı haberleri dün finansa piyasalara destek olan gelişmelerdi. Bu destekten TL'de fazlasıyla nasibini aldı. Aslında dün ki analizimiz içerisinde 5,88 seviyesine doğru bir geri çekilme beklediğimizi vurgulamıştık ancak beklentilerimizin üzerinde değer kaybı yaşan bir kur izledik. 

Dolar tl paritesi 5,86 seviyesinin altına kayarken Libya ile ilgili Türkiye ve Rusya'nın ortak ateşkes talebi Libya hükümeti tarafından yanıt bulmuş olsa da, Darbeci Hafter güçleri ateşkesi kabul etmediklerini duyurdu. Dolayısı ile Libya'da durum hala karışık seyrediyor. Bunun sonrasında Rusya ve Türkiye Libya'da nasıl bir pozisyon alacak merak konusu. Eğer Türkiye burada Rusya'nın desteğini alabilirse ki şuan zor görünüyor çünkü Rus güçler Hafter saflarında yer alıyor fakat olurda Rusya bu ateşkesi onaylamayan Hafter'a destek çıkmayı bırakırsa, Libya'da Türk ordusunun desteklediği UMH güçleri kısa sürede zaferini ilan edebilir. Bu durumda piyasalara pozitif yansımaları olacak bir gelişme olarak kaydedilebilir. Ancak tersi durumda ise hem Borsa İstanbul tarafında hem de kur cephesinde sıkıntılar oluşabilecektir.

Bugün ekonomik veri yoğunluğu açısından oldukça yoğun bir gün olduğunu söyleyebiliriz. Finans piyasalarını en çok hareketlendirme özelliğine sahip olan verilerden Tarım dışı istihdam verisinin a.ıklanacağı bugün ayrıca Abd işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar gibi Fedîn önemsediği veri akışları da olacaktır.  Bu veriler eşliğinde dolar endeksinde nasıl bir hareketlenme olacağı da piyasalar tarafından takip ediliyor olacak.

Dolar grafiğimizi incelediğimizde gün içerisinde 5,90 seviyesinin yukarıda 5,86 seviyesinin aşağıda kritik öneme sahip olduklarını söyleyebiliriz. Özellikle bugün açıklanacak veriler sonrasında gelecek olan haftalık kapanış dolar kuru için önemli bir gösterge olacaktır. Önümüzdeki dönemde kur tarafında 5,86 altında yapılabilecek günlük ve haftalık kapanışlar kurda stratejileri önemli şekilde değiştirebilir. Ancak 5,90 seviyesi üzerinde yapılacak haftalık kapanış, yeniden yukarı yönlü hareket için önemli bir gösterge olacaktır.