Altın fiyatlarında yeni yıla giriş yaparken başlayan ve Abd ile İran'ın karşılıklı saldırıları sonrası artan yükseliş yönlü hareket, iki ülke arasında gerilimin hafiflemesiyle beraber yerini düşüşe bıraktı. Orta ve uzun vadede yine yükselişe geçmesini beklediğimiz altın bu yıl için verdiğimiz 1,600 dolar üzeri hedefini gerçekleştirmiş oldu. Yaşanan geri çekilme 1,540 dolarda son bulurken, bugün Abd tarafından açıklanacak olan NFP, işsizlik ve ortalama saatlik kazanç verileri gibi Fed tarafından faiz kararı alınırken dikkate alınan veriler takip edilecek.

İran'da düşen yolcu uçağına İran füzesinin isabet ettiğine dair haberler de dün yayılmaya başlarken, bu yönde gelebilecek yeni detaylar ons altın fiyatını etkileyebilecektir. Her türlü olumsuz haber akışı ons altına yarayacakken, ortamı yumuşatacak haberler ise ons altında aşağı yönlü baskıyı arttıracak gelişme olarak kaydedilecektir.

Ons altında bizim aşağı yönde beklediğimiz detsek noktaıs 1,528 dolar seviyesi: Açıkçası olası geri çekilmelerde bu seviye altında bir kapanış beklemiyoruz. Çok ekstrem bir durum olur ve bu seviye altında 4 saatlik kapanış görülürse satışların derinleştiği bir ortam izleyebiliriz. Şuan için 1,528 dolar seviyesine doğru olası geri çekilmelerin, yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği görüşündeyiz.