Dün akşam saatlerinde gelen Fed üyelerinin konuşmaları ve Fomc toplantı tutanakları Abd'de işlerin o kadar da iyi gitmediğini ve Fed'in bu yıl ki faiz arttırımlarında çok daha temkinli olacağını vurgular nitelikteydi. Bu yıl içerisinde FED tarafından yapılacak faiz arttırımı sayısının maksimum 2 olabileceği dün yapılan açıklamalar sonucu bir nevi tescillenmiş oldu diyebiliriz. Bir çok analist ise Fed'in bu sene 1 faiz arttırımı yapacağını ve onu da yılın ikinci yarısında yapacağını öngörmeye başladı. Durum böyle olunca da dolar endeksinde satışlar göze çarptı. 

Dün Erdoğan'ın konuşmalarını piyasalar biraz negatif algılamıştı ancak sonrasında çıkan Berat Albayrak faizler konusunda herhangi bir indirim baskısı olmadığını ve sıkı para politikasının korunacağını vurguladı. Durum böyle olunca da dolar 5,54 seviyelerinden yeniden 5,50 seviyesinin altına gevşedi. Sonrasında Fed üyelerinin konuşmalarıyla değer kaybeden dolar endeksi dolar tl paritesinde deetkili oldu ve dolar kuru 5,44 seviyelerine kadar geri çekildi. Ancak 5,44 desteğinden tepki gören kur yeniden 5,50 seviyesinin üzerine kısa bir süre içerisinde çıktı.

Bugüne baktığımızda dolar 5,47 civarında fiyatlanıyor. Küresel piyasalarda dolar ise düne göre Asya seansında bir miktar daha değer kaybetmiş durumda. Öyle ki euro dolar paritesi 1,1570 seviyesine kadar yükselmiş. Ons altın 1295 seviyesinden işlem görüyor. Ancak dolar tl henüz net olarak aşağı yönlü bir hareket başlatabilmiş değil. Peki gelişmeler bu şekilde yaşanmaya devam ederken dolar grafiği bize neler fısıldıyor gelin bir de oradan bakalım.

Dolar tl paritesinde günlük grafiğimizde dün ki hareketlerin ardından yön yeniden aşağıya dönmüş durumda. Bugün için 5,52 ve 5,54 seviyeleri yukarıdaki direnç bölgeleri. Özellikle 5,52 üzerinde bir tutunma yaşanması halinde dolar kurunda yeniden hızlı alımlar meydana gelebilir. Ancak bu seviyenin üzerine çıkılamaması  dolar tarafında satış fırsatı olarak algılanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 5,465 ve 5,386 seviyelerini takip ediyor olacağız.