Dün Fed üyelerinin açıklamaları ve Fomc toplantı tutanakları açıklandı. Tutanaklar ve üyelerin açıklamaları 2019 yılında daha kuvvetli bir doları Abd'nin istemediği yönünde algılandı. Zaten Trump kuvvetli bir dolar istemiyor bunu biliyoruz. Belli ki Fed üyeleri de artık benzer bir görüşe sahip durumdalar. Fed'in faiz arttırımlarında daha temkinli olması gerektiğini belirten Fed üyeleri şuanki faizlerin gayet yeterli olduğunu ve bir sornaki adımı atarken geleceği de düşünmek zorunda olduklarını vurguladılar. Bu durumda Fed'in  2019 yılını 1 faiz arttırımıyla geçebileceği beklentilerini gündemde tutmaya yetti.

Sonuç olarak dün akşam üzerinde dolar endeksinde başlayan satışlar gece Asya seansında da devam etti ve euro dolar paritesi 1,1570 seviyesine kadar yükseldi. Ons altın fiyatı ise Asya seansında 1297 dolar seviyesine çıktı. Şu sıralarda 1,295 dolar civarında fiyatlanmakta olan ons altın fiyatı için dün ki analizimizde yer verdiğimiz grafik aynen geçerli olmaya devam ediyor. Dün de ons altın tarafında pozitif beklentilerimizi sürdürdüğümüzü belirtmiş ve olası düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini vurgulamıştık.

Ons altın grafiğimize baktığımızda yükselişlerin devamı halinde 1,304 dolar seviyesinin önemli olduğunu görmekteyiz. Bu seviye kuvvetli bir direnç bölgesi iken 1300 dolar seviyesinin de psikolojik bir direnç bölgesi olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Ons altın tarafında yaşanabilecek satışlarda ise sırasıyla 1,285 - 1,275 ve 1266 dolar seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Özellikle 1,266 dolar seviyesi aşağı yönlü kırılmadıktan sonra ons altın tarafında pozitif algı değişmeyecek ve altın fiyatların yükseliş beklentimiz ön planda kalmaya devam eecektir. Bugün için 1,295 dolar seviyesi önemlidir. Bu seviye üzerindeki fiyatlamalar bizi 1,304 dolara ulaştırabilir.