Dolar kurunda yaklaşık olarak 15 gündür aynı bant içerisinde gerçekleşen sıkışık seyir devam ediyor. Aşağıda bir türlü 5,74 altında kapanış yapamayan kur tarafında yukarıda da 5,81 seviyesi aşılabilmiş değil. Bu aralıkta gidip gelen dolar kurunda zaman zaman 5,74 desteği ihlal edilse de, henüz bu seviye altında bir kapanış yapılabilmiş değil.

Abd'de geçtiğimiz hafta ekonomik verilerin beklentileri karşıladığını söyleyebiliriz. Olumlu gelen tarım dışı istihdam verisi ile beraber işsizlikde son yılların en düşüğüne 3,5 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bugüne geldiğimizde önemli bir veri açıklaması bulunmuyor. Bu nedenle piyasalarda daha çok iç dinamiklerle yön bulacak bir kur izleyebiliriz. Yine teknik seviyelerinde ön plana çıkacağı bir gün olabilir. 

Dolar kuur için bu haftanın ana gündem maddesi TCMB faiz kararı olacak. Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararında TCMB tarafından faizlerin 150 bp indirilmesi bekleniyor. Son iki toplantıya bakıldığında TCMB beklentilerinin üzerinde faiz indirimine gitti ve buna karşın dolar kurunda ciddi bir yukarı sıçrama olmamıştı. Ancak bu kez alan daralıyor, eğer TCMB 150 baz puan üzerinde yani 200 veya 250 bp gibi bir faiz indirimine giderse, kur tarafında yukarı yönlü atakların bu kez hız kazanması beklenebilir.  Perşembe günü faiz kararı öncesinde bu konuya daha detaylı olarak değineceğiz.

Yurtdışında Çin ile Abd arasında devam eden ticaret görüşmelerinde hala 1. faz anlaşmasının imzalanma tarihinin belirsizliği piyasalarda endişeye neden olsa da, yakın kaynaklar kısa süre içerisinde ilk faz anlaşmanın gerçekleşeceğini belirtmekteler. Yine de 15 Aralık tarihinde gelecek ek vergilerin yürürlüğe girip girmeyeceğine karar verecek olan Trump'ın bu hafta içerisinde nasıl bir yol izleyeceği hem piyasalar hem de dolar tl paritesi için önemle takip edilmesi gereken bir detay olarak karşımızda duruyor olacak.

Dolar kurunda teknik göstergelerimiz yukarı yönlü hareketi desteklemekte. Ancak direnç seviyelerine de oldukça yakın olduğumuzu belirtmekte fayda var. 5,78 seviyesi civarında fiyatlamasını sürdüren kur tarafında yukarıda 5,81 seviyesine doğru ataklar görülebilir. Sabah saatlerinde Merkez Bankası'nın Zk'larda değişikliğe gittiği haberi sonrası henüz sakin seyreden dolar kuru için aşağı yönlü hareketlerde izleyeceğimiz destek ve denge noktamız ise yine 5,74 seviyesi olarak takip edilecektir.