Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta iyi gelen Abd verileri sonrasında geri çekilme gözlendi.1,460 dolar altına gerileyen ons altın için bu hafta oldukça kritik. 15 Aralık tarihinde Abd'nin Çin'e yönelik yeni vergi tarifeleri yürürlüğe girecek. Tabi Trump, yeni bir hamle yapmaz ise. Piyasaların beklentisi bu sürenin uzatılacağı veya yeni bir anlaşmanın gerçekleşeceği tarihin açıklanacağı yönünde olsa da, Trump'ın ne yapacağı belli olmaz. Yani Trump beklşenildiği üzere 15 Aralık tarihinde vergilerin aktif olmasına müsade ederse ticaret görüşmelerinin yönü ne olur sorusu kafaları karıştırıyor. Bu nedenle buradan çıkacak sonuçlar ons altın üzerinde belirleyici etkiler gösterebilecektir.

Bu arada son günlerde Kuzey Kore Lideri ile Trump arasında atışmalar yeniden başlamışa benziyor. Son olarak Trump, Kim Jong'un için eğer yanlış bir şey yaparsa, herşeyini kaybeder şeklinde bir açıklama yaparak Kuzey Kore liderini tehdit etti. İki lider arasında şimdilik sözlü olarak devam eden bu atışmaların boyutunun farklı bir platforma dökülmesi halinde ya da böyle bir beklentinimn yükselmesi halinde yine ons altın tarafına pozitif etki etmesi beklenebilir.

Goldman Sachs yapmış olduğu yeni değerlendirmede 2020 yılında altın için pozitif beklentisini sürdürdüğünü 3,6 ve 12 aylık tahminlerinde 1,600 dolar beklentisini koruduğunu açıkladı. 2020 ve 2021 yılları için de ons altında pozitif hareket beklediklerini belirten kurumun değerlendirmesinden yola çıkarak, altında yaşanabilecek düşüşler orta vadeli alım fırsatı sunabilir şeklinde yorumlanıyor.

Ons altın tarafında teknik göstergeler aşağı yönlü hareketleri destekliyor. Ancak belirttiğimiz gibi haber akışlarının daha etkili olabileceği günlerden geçmekteyiz. Aşağıda 1,454 ve 1,445 destek noktaları göze çarparken, olası yükselişlerde ise 1,465 seviyesinin üzerinde kalınması son derece önemli olacaktır. Ons altın tarafında kalıcı bşr toparlanmadan bahsedebilmek için ise 1,480 dolar üzerinde günlük ve saatlik kapanışlara ihtiyaç duyulmaktadır.