Suriye sınırında hareketlilik günden güne artıyor. Henüz harekat başlamış değil ancakher an başlayabilirmiş gibi hazırlıklar devam ediyor. Dün sınır ötesi operasyon ile alakalı olarak Trump yine boş durmadı ve 2 farklı açıklamada bulundu. İlk açıklamasında Türkiye'nin bir ticari ortak olduğunu vurgulayan Trump, ayrıca güçlü bir Nato ülkesi olduğunu da belirtti. Yine Rahip Brunson'ın daha içerde uzun yıllar kalması gerekirken özel ricası ile çıkarıldığını yine Işid'e karşı mücadele de çok önemli bir rol oynadığını da vurguladı. Sonrasında ise piyasalarda hızlı bir toparlanma yaşandı. Borsa İstanbul, 101.000 puan seviyesinden 102,800 puan seviyesine kadar yükseldi. Dolar kuru 5,84 civarında iken 5,78 seviyesine kadar geriledi.
 
Trump'ın gün içerisindeki ikinci konuşması ise Türkiye için olumsuz oldu. Kürtlerden vazgeçmediklerini,onlara donanım ve maddi yardım yaptıklarını belirten Trump, Türkiye yanlış bir şey yapması halinde çok kırılgan para birimi üzerinde olabilecekleri biliyor tarzında bir açıklama yaptı. Bu açıklamada piyasalarda olumsuz fiyatlamaya neden oldu. Sonuç olarak gün içerisinde iki farklı Trump ve iki farklı fiyatlama izlemiş olduk.
 
Şu sıralarda dolar kuru 5,83 seviyesinden fiyatlanmakta.  Dün ABD'de açıklanan üfe verileri hem aylık bazda hem de yıllık bazda beklentileri karşılamadı. Geçtiğimiz hafta başlayan olumsuz veri tablosu bu haftaki verilere de sırayet etmeye başlamış gibi duruyor. Dün Fed Başkanı Powell'ın açıklamarı da dikkat çekiciydi. Akşam saatlerinde konuşma yapan Powell, 'Fed gelen verileri dikkatli şekilde izlemeye devam edecek. Enflasyon kısmen hedef altında kalıyor ama kademeli olarak iyileşiyor. Pek çok indikatör işgücü piyasasının güçlü olduğunu gösteriyor. Faizleri kontrol edebilmek için bol miktarda rezerv istiyoruz. ' şeklinde konuştu. 

Yine Chicago Fed Başkanı Charles Evans'da konuşma yapan isimlerdendi. O da açıklamasında,  'Bir faiz indirimi daha gerekli ve zorunlu mu? Bundan emin değilim. Ancak bu argümanlara karşı açık fikirliyim. Bir faiz indirimi daha yapılmasının daha yüksek enflasyon yaratılmasına yardım edeceğini düşünüyorum. Ekonomi için biraz daha fazla sigorta sağlayabilir. ' şeklinde konuşarak yeni bir faiz indirimine yeşil ışık yaktı.

Powell'ın açıklaması sonrasında gelecek olan ekonomik veriler daha da önem kazanmış oldu. Çünkü Fed'in bu veriler doğrultusunda yeni bir faiz kararı vereceği konuşulmakta. DOlayısı ile geçtiğimiz hafta gelen kötü veriler Fed'in yeni bir faiz indirimine gitme ihtimalini arttırmış durumda diyebiliriz. Bugüne baktığımızda, Abd'de iş imkanları ve personel değişim oranı, ham petrol stok verileri ve FOMC toplantı tutanakları verileri dikkat çekiyor. Ayrıca yine Başkan Powell'ın konuşması da saat 18:00'de takip edilecek.

Dolar kurunda tekniğin pek de önemli olmadığı daha çok haber akışı kaynaklı fiyatlamaların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Yine de teknik anlamda kuru inceleyecek olduğumuzda, göstergelerin yükselişi desteklediği görülmekte. Kurda 5,86 seviyesi önemli bir direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Buranın kırılması halinde 5,94 seviyesine doğru çıkışlar hızlanabilir. 5,86 altında kalacak fiyatlamalar da ise yeniden bir satış baskısı oluşabilir ve bu durumda aşağıda 5,78 seviyesi takip edilecektir.