Dolar tl paritesi geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 5,70 üzerindeki hareketlerini koruyarak, dolar endeksinde ki gevşemeye rağmen haftalık kapanışını bu seviye üstünde gerçekleştirdi. Hafta başında 5,65 seviyelerine kadar geri çekilen kura gelen alımlarla beraber 5,68 desteğinin aşılmış ve gecelik kapanışların gelmiş olması dolar kuru için yön yukarı döndü mü sorusunu da akıllara getirdi. 

Cuma günü kötü gelen tarım dışı istihdam verisi sonrası piyasalarda çok aşırı bir oynaklık yaşanmadı. Ancak yine de dolar endeksinde hafifte olsa bir geri çekilme görülmüştü. Fakat dxy de yaşanan geri çekilme dolar tl paritesini pek etkilemedi. Akşam saatlerinde İsviçre'de bir üniversitede konuşma yapan Powell'ın açıklamaları sonrasında ise dolar endeksi yeniden toparlandı ve kur 5,70 üzerinde bir fiyatlama ile haftayı noktaladı.

Bugün kuru etkileyebilecek önemli bir veri akışı ne Abd tarafında ne de Türkiye tarafında bulunmuyor. Bu nedenle dolar kurunda teknik hareketler ön plana çıkabilir. Yine Trump'ın Fed'e yönelik açıklamaları ile Çin ile devam eden ticaret görüşmeleri üzerine yapılabilecek açıklamalar dolar endeksini etkileyebilir. Dolar endeksinde yaşanacak oynaklıkların da dolar kuruna yansıması takip edilecektir.

Kur tarafında teknik göstergeler hala aşağı yönlü hareketi destekler nitelikte kalmayı sürdürüyor.  Dolar kurunda bu görünümün değişmesi için  5,733 seviyesinin aşılması gerekior. Bu durumda dolar kuru için yukarı yönlü senaryolar olgunlaşabilecektir. Aksi halde 5,73 civarında yeniden satış baskısı oluşabilir. Bu durumda ise 4,68 ve 5,64 seviyesilerine doğru geri çekilmeler izlenebilir.