Altın fiyatları geçtiğimiz hafta genelinde yukarı yönlü eğilimini korumaya çalışsa da haftanın son gününde gelen satışlarla 1,510 dolar seviyesinin altına geriledi. Powell'ın Cuma akşamı yaptığı açıklamalar kötü gelen tdi verisine karşın altında düşüşe neden oldu. Aslında Powell'ın yapmış olduğu açıklamalar ile 25 baz puanlık bir faiz indirimi ihtimali hala masa da gibi duruyor ancak 50 baz puanlık bir indirime kapılar kesin olarak kapandı şeklinde algı oluştu.

Bugün ekonomik takvimde ons fiyatına etki edebilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bu nedenle teknik hareketler, Trump'ın Fed'e ve Çin'e yönelik olası açıklamaları, Çin yönetimi tarafından gelecek açıklamalar ve Fed üyelerinin olası açıklamalarına göre şekillenebilir. Ons altın fiyatında haber akışlarının son dönemde fiyatlar üzerinde ciddi etkisi olduğu bilinmekte. Bu nedenle anlık piyasa takibi yapılarak altını etkileyebilecek haberleri takip etmek doğru pozisyon almak için önemli olacaktır. Yine son günlerde yaşanan Brexit belirsizliğinde yaşanacak olası yeni gelişmeler de altın fiyatları üzerinde etkili olabilir.

Ons altın fiyatında teknik görünüm aşağı yönlü kalmaya devam ediyor. Ancak destek noktalaırna da oldukça yakın olduğumuz gerçeğiyle de karşı karşıyayız. Yani ons altın tarafında 1,502 dolar desteği oldukça kuvvetli bir nokta. Bunun kırılması ons altında ikinci bir satış dalgasının yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda ilk etapta takip edeceğimiz seviyeler 1,493-1,484 ve 1,471 dolar seviyeleri olacaktır. Altın tarafında yaşanacak olası toparlanmalarda ise 1,520 doların aşılması olduça önemlidir. Bus eviye üzrinde kalıcı olabilecek bir altın fiyatı bizi 1,530 doların üzerine yeniden taşıyabilir.