Dolar kurunda bir süredir devam eden düşüş trendi etkisini korumayı sürdürüyor. Bugün günlerden Cuma ve haftalık kapanışında gelecek olması nedeni ile bugün ki fiyatlamalar piyasalar açısında oldukça kritik olabilecektir. Önümüzdeki haftaya ışık tutabilmesi açısından bugün doların nerede kapatacağı önemli bir detay olacaktır.

TCMB'nin 425 baz puan faiz indirimi sonrasında başlayan kurda düşüş hareketi o günden bugüne etkisini sürdürüyor. Fed'in de 25 baz puanlık faiz indirimi bu düşüşe katkıda bulundu ve dolar kurunda 5,45 seviyesinin altına kadar bir geri çekilme yaşandı. Şu sıralarda ise dolar tl paritesi 5,57 civarında fiyatlanmakta. Gün içerisinde Abd'de açıklanacak olan üfe verisi takip ediliyor olacak. Abd'de enflasyon verilerinin Fed için ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle buradan gelecek üfe ve tüfe verileri ayrı ayrı önemli verilerdir. Bu sebepten ötürü de verilerin olumlu gelmesi boğa piyasası için verilerin olumsuz gelmesi ise dolarda ayı piyasası için bir neden olarak kullanılmak istenebilir.

Dolar tl paritesinde olası yükselişlerde izleyeceğimiz ilk seviye 5,52 civarı olaaktır. Bu seviye altında kapanışlar dolarda dşüşü desteklemeye devam edecektir. Ancak haftalık kapanışların 5,52 üzerinde gerçekleşmesi kurda yukarı yönlü bir istek oluşturabilir. Özellikle de bu durumda 5,545 seviyesi takip edilecektir. Bu seviyenin aşılmasıyla beraber dolarda yükseliş hız kazanabilir. Ancak yükselişlerin 5,52 altında kalması dolarda yaşanabilecek yükselişlerin saıtş fırsatı olmasını sağlayabilecektir.