Dolar kurunda yükseliş eğilimi etkisini sürdürüyor. Hafta başından bu yana dolarda önce 6,15 seviyesine sonrasında ise 6,245 seviyesine kadar yükselişlerin devam edebileceğini belirtmiştik. Ancak iki gündür yükselişler 6,20 seviyesini zorlasa da bir türlü üzerine geçebilmiş değil. Seçim sürecine dair yaşanan gelişmeler devam ediyor. CHP ve İyi Parti İstanbul seçimlerinin tamamının yani belediye ve belediye meclis üyeliği seçimlerinin de yenilenmesini istediler. Henüz YSK bir karara bağlamış değil. İçeri de bu gelişmeler yaşanırken dışarı da ise Abd'den dün akşam saatlerinde gelen bir uyarı dikkat çekti.

Abd dış işleri bakanlığından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı. ' Türkiye'nin uzun ve onurlu bir demokrasi geleneği var. Türk yetkililere bu seçimleri, kanunlara uygun NATO müttefiki statüsü ve AB üyeliği arzusuyla uyumlu bir şekilde gerçekleştirmesi çağrısı yapıyoruz. Türkiye'nin bu olağandışı kararını not ediyoruz. ' şeklinde bir açıklama yapan Abd dışişleri bakanlığı muhtemelen yarın Türk yetkililer tarafından haddini aşmak ve iç işlerimize karışmakla suçlanacaktır. Yani genel siyasi ortamın henüz hala bozuk olduğunu görüyoruz. Teknik olarak bakıldığında da dolar kuru için görünüm yukarı yönlü olmaya devam ediyor.

Şu sıralarda 5,165 seviyesi civarında fiyatlanmakta olan dolar kuru için Fed başkanı Powell'ın konuşması ve Abd'de açıklanacak olan üfe enflasyon verisi önemli olacaktır. Bu veri ve açıklamaların olumlu veya olumsuz gelmesi dolar kurunda önemli fiyat hareketlerine sebep olabilir. Diğer taraftan Abd'ye ticaret görüşmeleri için giden Çin heyetinin nasıl karşılanacaı, bir anlaşma imzalayıp imzalayamayacağı da piyasaların dikkate aldığı bir diğer unsur olarak önümüzde duruyor.

Dolar grafiğini incelediğimizde gün içerisinde 6,20 seviyesinin aşılabilmesi halinde 6,245 seviyesine doğru sert bir yükselişin tetiklendiğini görme ihtimalimiz yüksek. Ancak Türkiye kamu bankaları yapmış oldukları satışlarla bu seviyenin aşılmasına iki gündür izin vermiyor. Bu seviyenin yine aşılamaması halinde ise  kurda 6,145 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanabilir. Bu seviye altına inilmesi halinde ise 6,08 e kadar düşüşlerin yolu açılmış olacaktır.