Altın fiyatları dün yine beklentilerimize paralel olarak bir fiyatlama gerçekleştirdi. Dün ki ve nceki analizlerimizde altın fiyatlarında bundan sonra 1,278 seviyesinin kuvvetli bir destek noktası olduğunu ve bu seviye üzerinde tutunduğumuz sürece 1,289 seviyesine doğru yükselişlerin mümkün olduğunu belirtmiştik. Dün yaşanan ons altın tarafındaki yükselişle 1,289 hedefimiz gerçekleşmiş oldu. Bu seviye üzerinde tutunabilirse 1,296 direncine doğru devam edebilir dediğimiz altın, 1,290 dolar üzerini denese de başarılı olamadı.

Altın fiyatlarını etkileyebilecek gelişmelere baktığımızda ekonomik takvimde bugün Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları dikkat çeken ilk başlık olurken. Günün kinci önemi başlığı ise Abd üfe verisi olacaktır diyebiliriz. Bu açıklama ve veriler ışığında ons altın yön tayini gerçekleştirebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Onun dışında ise Abd'de Donald Trump'ın dün açıkladığı Çin ile anlaşmaya ynelik sözlerinden anlaşılan bir anlaşmanın o kadar kolay gerçekleşemeyeceği oldu. Bunun neticesi de usdjpy paritesine de yansıdı ve usdjpy paritesi yine 110 seviyesi altını test ediyor.

Usdjpy korelasyon içerisinde olduğunu defalarca vurguladığımız altın, usdjpy paritesinin 110 seviyesi altında kalabilmesi halinde yeniden yükselişe geçebilir. Bu bağlamda altın fiyatlarına etki edebilecek bir diğer etkenin Japon Yeni üzerinde yaşanacak fiyatlamalar olduğunu belirtebiliriz. 

Çin'den Abd'ye ticaret görüşmeleri için giden heyeti zorlu bir süreç beklediğini dün Trump'da açıkladı ve ne olacağını göreceğiz dedi. JP Morgan dün ki açıklamasında bir anlaşma olma ihtimalini %80 olarak belirtse de Trump'ın ne yapacağı belli olmayacaktır. Tamda Çin heyetinin Abd'ye geldiği sıralarda Abd'nin 200 milyar dolar Çin ürününe yönelik tarifeyi %25 e çıkarması kafaları karıştırdı.

Ons altın fiyatlamalarında teknik göstergeler yukarı yönlü kaldırmayı sürdürüyor. Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki son bir kaç gündür teknik hareketlerden ziyade daha çok veri akışlı veya haber akışllı kaynaklı br fiyatlama sürüyor. Yani bu bakımdan Abd ile Çin arasında devam eden ve sonuca bağlanması beklenen bir ticaret görüşmesi mevcutken teknik o kadar da önem arzetmeyebilir. Fakat biz yine de göstergelerin alım sinyali oluşturmaya devam ettiğini ve 1,277 dolar üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin yeniden 1,289-92 aralığına doğru bizi yükseltebileceğini belirtiyor olalım. Ayrıca bu seviyenin kırılması ise 1,296 direncine doğru yükselişin yolunu açacaktır. Altın fiyatlarının 1,277 dolar aşağısına kayması halinde ise aşağıda yeniden 1,268 denemesi muhtemel olacaktır.