Haftaya yükselişle başlayan dolar kurunda dün 5,63 seviyesinin önemine dikkat çekmiş ve bu seviye üzrinde 5,693 seviyesine kadar bir yükselişin olası olduğunu grafik analizimizde vurgulamıştık. Beklentilerimize paralel bir yükseliş hareketinin yaşandığı dün bu hareket biraz daha uun boylu oldu ve yukarı 5,73 seviyesine kadar yükselen bir dolar kuru izledik.

Dün gün içerisinde küresel piyasalarda yaşanan dolar hareketlerini takip ettiğimizde, doların diğer para birimleri ve emtia ürünlerinin bir çoğuna karşı kayıplarda olduğunu izledik. Euro dolar paritesi 1,1270 seviyesine kadar çıkarken altın 1300 doların üzerini test etti. Usdcad petrolünde desteği ile 1,33 seviyesine çekildi ancak buna karşın TL dolara karşı değer kaybını sürdürdü. Bunda da en büyük pay bir türlü tamamlanamayan İstanbul seçimleri ve bu seçimlere ilişkin Erdoğan'ın Rusya ziyaretinden önce verdiği demeçler olarak gösterilebilir.

Erdoğan'ın yapmış olduğu konuşmada bu kadar az oy farkı ile kendini galip ilan etmesinin doğru olmadığını vurguladığı Ekrem İmamoğlu henüz mazbatasını alabilmiş değil. İstanbul'da seçimlerin ne olacağı da henüz belli değil. Bu nedenle yatırımcılarda bir panik havası olmaya devam ediyor.

Bugün Abd'de İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi takip ediliyor olacak.Bunun dışında ekonomik takvimde önemli bir veri akışı yer almazken, Abd'de Trump'ın gizli servis başkanını kovduğuna dair ve yeni bir temizlik operasyonunun başladığına dair haberler mevcut. Bu durumun dolara etkisi olabilir. Küresel piyasalarda dolar endeksinde dün yaşanan değer kaybı sürer ise dolar tl paritesine de yansımaları olabilecektir. 

Dolar tl paritesinde oluşan tablo yukarı yönlü olmaya devam ederken, doların küresel anlamdaki hareketleri bu dönemde daha ön plana çıkabilecek gibi görünüyor. Yani özellikle euro dolar paritesinde 1,13 üzerine doğru yaşanabilecek hareketlerde dolar tl paritesinde de düşüşlere zemin hazırlanabilecektir. Şuan için dolar kurunda 5,68 civarında fiyatlamalar sürerken aşağıda destek noktamız yine 5,63 seviyesi olacak. Bu seviye altında ise asıl denge noktamız 5,55 seviyesi takip edilecektir. Yükselişlerin devamı halinde 5,708 ve 5,764  seviyeleri takip edilebilr.