Ons altın fiyatlarında beklentilerimize paralel hareketler oluşmaya ve yaşanan fiyatlamalar analizlerimizi doğrulamaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftadan bu yana vurguladığımız ons altında 1,281 dolar altı oldukça zor tezine uygun olarak 1,281 dolara kadar düşen ancak bunun altına inmeden tepkisini oluşturan altın yükseliş hareketlerini grafiklerde de vurgulamakta olduğumuz 1,302 dolar seviyesine kadar taşımayı başardı. Ancak bu direnç noktasını aşmayı ise henüz başarabilmiş değil. 

Güne 1300 doların hemen altında başlangıç yapan ons altın için ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD ile arasında yaşanan gerginlikler sonucu İran Milli Güvenlik Konseyi ABD ordusunu terör örgütü ilan ederek, terör listesine ekledi. Yani İran ile ABD arasında ipler iyice gerilmeye başladı. Diğer taraftan Brexit sürecinde yaşanan belirsizlik devam ediyor hala nasıl bir ayrılık oluşacağı konusunda fikir ayrılıkları var ve oylamalarda bir türlü çoğunluk elde edilemiyor. Bu durumda piyasalarda belirsizliğe neden oluyor.

Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinden sonuç alınamaması ve Beyaz Saray'dan yapılan bu yöndeki açıklamalarda bir ticaret anlaşmasının bugünlerde olabileceği beklentisini yıkmış durumda. Ayrıca Abd'de iç siyaset de oldukça karmaşık bir hal almaya başlamış gibi duruyor. ABD Başkanı Donald Trump, İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen’in  ardından Gizli Servisi Başkanı Randolph Alles’i de görevden almaya  karar verdi, yani Abd'de önümüzdeki günlerde iç siyasette daha fazla aksiyon görme olasılığı da yükselmiş durumda. Tüm bunları birleştirince altın fiyatlarının geri gelmesi için önümüzde çok fazla ir detay olmadığı çıkıyor karşımıza ancak altında kalıcı bir yükselişten bahsedebilmek için de bunlardan daha fazlasına ihtiyaç duyuluyor. Gelişmeler bu şekilde iken ons grafiği bizlere neler fısıldıyor bir de ona göz atalım dilerseniz ;

Ons altın tarafında fiyatlamalar 1,300 dolar psikolojik direnç noktasının hemen altında teknik olarak ise 1,302 dolar seviyesi altında klamyaa devam ediyor. Ons tarafında fiyatlamaların yukarı yönlü dönmesi için 1,302 dolar seviyesinin aşılması ve üzerinde fiyatlamaların oluşabilmesi oldukça önemli. Bu durumda teknik göstergelerimizde yukarıya dönecektir. Şuan için aşağıda 1,297 dolar desteği ön plana çıkarken bu seviye altında asıl denge noktamız 1,291 dolar seviyesi ön plana çıkmaktadır. Ons altının 1,2915 dolar seviyesi altına gelmediği sürece yükseliş hareketlerinin devamı beklenebilir.