Dün akşam Trump'ın açıklamaları sonrasında piyasalarda genel bir rahatlama yaşandı. Borsalar yeniden yükselişe geçerken, altın ve japon yeni gibi güvenli liman talebi gören ürünlerin fiyatlarında gevşeme görüldü. Yine savaş endişeleri ile artan petrol fiyatı da Trump'ın bir askeri müdahale sinyali vermemesi sonrası geri çekildi. 

Petrolde yaşanan düşüş ve piyasalarda oluşan pozitif tablo ile beraber dolar kurunda da bir geri çekilme yaşandı. Dün akşam 5,90 altını test eden dolar kuru şu sıralarda ise 5,92 civarında fiyatlanmakta. Dün Erdoğan ile Putin görüşmesinin de oldukça olumlu geçmesi ve Libya'da 12 Ocak tarişhi itibari ile bir ateşkes ilan edilecek olması gibi detaylar, piyasalarda pozitif havayı destekleyecek gibi görünüyor.

Hafta başından bu yana satıcılı seyreden Borsa İstanbul'un bugün güne alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor. Yeniden 116 bin puan seviyesine doğru yükselişe geçecek bir endeks izleme olasılığımız yüksek. Bu durumda dolar kurunu aşağı yönlü olarak baskılayabilir. Bu durumda 5,90 altı yeniden denenir mi sorusu gündeme gelecektir.

Bir kaç gündür askıya aldığımız ekonomik verilerin önemi de yeniden anlamlı hale gelmiş durumda. Savaş durumu ortadan kalktığından şimdi önümüzdeki ekonomik verilere bakmamızda fayda olacaktır. Bu bağlamda dün gelen öncü tdi sonrasında yarın açıklanacak tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar gibi veri açıklamaları takip ediliyor olacak.

Kur tarafı teknik olarak aşağı yönlü dönüş yapmış durumda. Bugün için 5,905 seviyesinin aşağı yönlü kırılabilmesi halinde 5,88 seviyesine doğru bir geri çekilme mümkün olabilir. Buraya doğru bir geri çekilme yaşanırsa yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak görülebilecektir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5,932 lira seviyesi önemli bir seviye. Bu seviye altında kalındıkça aşağı yönlü seyir etkisini sürdürmeye devam edebilir. Buranın kırılması ise 5,96 ve 5,985 seviyelerine doğru yükselişleri tetikleyebilir.