Altın fiyatlarında dün oldukça sert bir geri çekilme yaşandı. Trump'ın İran'a zeytin dalı uzatmasıyla beraber ons altın fiyatı 1,553 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu sabah itibari ile 1,540 dolar seviyesine kadar geri çekilen bir ons altın fiyatı takip etmekteyiz. İran ile Abd arasında artan gerilimle beraber 1,610 dolar seviyesi görüldükten sonra geri çekilmeye başlayan ons altında 2020 ylı için vermiş olduğumuz hedef noktamızda yılın başında görülmüş oldu. 

Eğer Abd ile İran arasındaki gerilim yeniden tırmanmaz ise, ons altında yeniden 1,600 dolar üzeri için bir süre beklemek gerekecek gibi görünüyor. Önümüzdeki hafta Abd ile Çin arasında faz 1 ticaret anlaşması yapılması planlanıyor. Yarın tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar gibi önemli veri açıklamalar bulunuyor. Dün iyi gelen öncü tdi verisi Abd ile İran arasındaki gerginlik nedeniyle gölgede kalmıştı. Artık altın yatırımcılarının gözleri biraz daha ABD yatırımcılarına çevrilmiş durumda.

Ons altın tarafında dün açıklamalarla başlayan geri çekilme, 1,540 dolar seviyesine kadar devam etti. Şu sıralarda 1,545 dolar civarında fiyatlanan ons için bugün kritik seviye 1,53 dolar seviyesi olacak. Bu seviyenin altında günlük kapanışlar gelmesi durumunda ons altında aşağı yönlü baskı artabilir. Bu durumda aşağıda 1,540 ve 1,532 dolar seviyeleri izlenecektir. 1,528-1,532 dolar aralığı altında kısa vadeli oluşan pozitif trendin devamı açısından oldukça önemli olacaktır. Her ne kadar savaş riski ortadan kalkmış gibi dursa da ons tarafında bu aralık üzerinde kalındığı sürece düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilecektir.