Dün Erdoğan kredi kartı borcu olanlara bir müjde vererek Ziraat Bankası üzerinden düşük faizle bu borçların yapılandırılacağını vurguladı. Bu şekilde kredi kartı borcu olanların borçlarını daha düşük faiz tutarları ile kapatabilmesine imkan tanıyan bir sistemin oluşturulacağını belirtti. Öte yandan 350 bin esnafa Halkbank tarafından 22 milyar lirayı bulan kredi verileceğini söyledi.

Açıklamalar direkt olarak olmasa da dolaylı olarak seçim ekonomisi başlangıcı mı sorusunu gündeme getirirken zaten teknik olarak yukarı yönlü istekli olan doları da desteklemiş oldu. Tabi öte yandan ABD'nin ulusal güvenlik danışmanı Bolton ile Erdoğan'ın görüşmemesi ve muhatabı İbrahim Kalın'dır onunla görüşsün şeklinde algılanan beyanları sonrası acaba ABD ile yeniden bir olumsuz tablo mu oluşuyor sorusunu gündeme getirdiği için dolar pozitif bir hava oluştu.

Açıkçası yurtdışı piyasalarında dolar genel anlamda sakin seyrediyor diyebiliriz. Gün içerisindeki hareketleri hayet kabul edilebilir düzeyde ancak dolar tl paritesi olumsuz bir şekilde piyasalardan ayrışmış durumda. Dolar grafiğini incelediğimizde bugün için kritik bölge 5,46 civarı olacak gibi görünüyor. 

Dün 5,465 direnci üzerine yükselen dolar kuru bu seviyenin altına sonrasında inmedi. Şu sıralarda bu seviyenin destek noktası olarak çalıştığını gözlemlediğimiz dolar kuru için önümüzdeki saatlerde bu seviyenin üzerinde tutunmaya devam edilirse 5,52 seviyesine doğru yukarı yönlü ataklar görülebilir. Avrupa ve ABD borsalarının pozitif seyretmesi Borsa İstanbul'da dda bir pozitif hava oluşmasını sağlayabilecek iken bu nedenle dolar kurunda baskılanma görülme ihtimali de bulunuyor. Bu durumda aşağıda 5,385 desteğine doğru gerilemeler mümkün hale gelebilir. Dolar tl de kalıcı bir düşüşten bahsedebilmek için ise 5,317 sefviyesi altında saatlik kapanışlar görülmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu seviye altında yaşanacak saatlik kapanışlar yeniden TL pozitif bir algının piyasalarda hakimolmasına sebep olabilir.