Altın fiyatlarında geri çekilme devam ediyor. 1,482 dolar altına inilmesi altın trarafında satışları hızlandırabilir diye defalarca belirtmiştik. Nitekim dün bu seviyenin altına gelen altın tarafında satışlart sertleşti ve ons altın fiyatı 1,460 dolar seviyesine kadar geri çekildi. 

Özellikle Çin ile Abd'nin ticaret görüşmelerindeki pozitif hava altın tarafına negatif yansımakta ve fiyatları baskılamakta. Yine Abd Merkez Bankası Fed'in de artık son faiz indirimini yaptığı düşüncesi piyasalarda kabul görmeye başlamış durumda. Ons fiyatları üzerinde aşağı baskı yapan nedenlerden bir tanesi de bu aslında. 

Bugüne gelindiğinde ons fiyatına etki edebilecek önemli bir veri akışının bulunmadığı görünmekte. Bu nedenle yine teknik olarak veya haber akışı kaynaklı fiyatlamalar görebileceğimiz bir ons izleyeceğimizi söyleyebiliriz. Özellikle de haftanın son işlem günü olması nedeniyle bugün ki fiyatlamaların ayrı bir önemi bulunmaktadır. Uzun süredir 1,480 dolar altında haftalık kapanış gerçekleştirmemiş olan ons altın, bugün ki kapanışını bu seviye altında gerçekleştirirse tablo iyice negatif bir hal alabilir. Tabi hafta kapanışlarında altın fiyatlarının da genellikle sürprizli kapanış sevdiklerini hatırlatmakta fayda olacaktır. 

Ons altının şuan için dip fiyatı 1,459 dolar seviyesinde görünmekte. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece yeniden yukarı yönlü ataklar içerisine giren bir ons izleme ihtimalimiz var. Ancak özellikle 1,459 dolar altına gelebilecek fiyatlamalarda satışların derinleşebileceğini de hatırlatmakta fayda var. Şuan için teknik göstergeler aşağı yönlü hareketin devamını öngörse de, fiyatların dibe yakın olması nedeni ile dikkatli hareket etmekte fayda olacaktır. Yukarı yönlü fiyatlamalarda ilk takip edilecek direnç noktası 1,472 dolar sonrasında ise 1,480-85 dolar aralığı olacaktır. Ons tarafında yeniden bir yükseliş hareketinden bahsedebilmek için 1,484 dolar seviyesi üzerinde fiyatlamaların oluşmasına ihtiyaç duyulmaktadır.