Dolar tl paritesinde haftaya hızlı bir yükseliş hareketi ile başladık. Yaşanan bu yükselişte en büyük pay ise elbette ki, Trump'ın Suriye konusundaki açıklamaları oldu. Önce Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yapacağı operasyona müdahil olmayacağını ve ABD'den askerlerini çekmenin vaktinin geldiğini söyleyen Trump, sonrasında akşam saatlerinde ilginç ve tepki çeken bir açıklama yaptı.
 
Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye, benim büyük ve emsalsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa, Türk ekonomisini yıkıp ve yok edeceğim (daha önce yaptım)" ifadelerini kullandı. Bu açıklama sonrasında dolar kurunda sert bir yükseliş yaşandı. Yine Abd'li senatörlerden gelen açıklamalarda Türkiye'yi tehdit eder nitelikeydi. Öyle ki Işid'e karşı beraber savaştığımız kürtlere zarar verirseniz Nato'dan çıkarılmanız için başvururuz dahi denildi. 
 
Sonuç olarak şu sıralarda 5,84 civarında fiyatlanan bir dolar kuru ile karşı karşıyayız.  Bugün Çin'den gelecek olan ticaret dengesi verisi ve PMI verileri takip ediliyor olacak. Yine sabah saatlerinde bir konuşma gerçekleştirecek olan İngiltere Merkez Bankası Boe Başkanı Carney'in konuşmaları takip edilecek. Saat 15:30'da ABD üfe verisi piyasalar tarafından takip edilecek ve 20:50'de ise Fed başkanı Powel takip edilecek. 
 
Bizim daha çok bakacağımız ise elbette ki Suriye'ye yönelik harekat ve bu bağlamda gelebilecek açıklamalar olacak. Dün akşam saatlerinde PYD'nin Malikiye'de ki karargahı ve Semelka'da Abd'nin yoladığı silah konvoyunun vurulduğu iddia edildi. Ancak bu iddialar henüz başlamadı. Dün gün içerisinde üst düzey bir Türk yetkili tarafından yapılan açıklama, Abd'li askerlerin bölgeden çıkışı 1 hafta kadar sürebilir şeklinde olunca, herkes harekatın 1 hafta sonra başlayacağını düşünüyordu ancak sınırda hareketlenmenin giderek artmakta olduğu görülüyor. Yani daha erken başlama olasılığı yüksek.
 
Türkiye'nin operasyonlar sonucu elde edeceği başarı Türk ekonomisini de olumlu anlamda destekleyecektir. Ancak başarısız sonuçlanacak bir operasyon ekonomiye de olumsuz olarak yansıyacaktır. Trump'ın dünki sert söylemi de, muhtemelen içerdeki tepkileri bastırmak için geldi diye düşünülmekte. Çünkü sonrasında bir açıklama daha yapan Trump, Türkiye üzerinde çok fazla baskı olduğunu düşünüyorum, onlar uzun yıllardır PKK ile mücadele ediyorlar şeklinde bir açıklama daha yaparak, Türkiye'nin operasyon düzenlemekte haklı olduğunu da vurguladı.

Dolar kurunda 5,86 seviyesi oldukça önemli. Bu seviyenin kırılması dolar tl paritesinde yükselişin hız kazanmasına neden olabilir. Dünki paylaştığımız analizimiz içerisinde de dolar tl de 5,76 nın aşılmaısyla beraber 5,81 ve 5,86 seviyelerine doğru çıkışların devamını beklediğimizi vurgulamıştık. Öyle de oldu ve dolar şuanda 5,84 seviyesinin üzerine yükselmiş durumda. Gün içerisinde gelebilecek haber akışları ile fiyatlamalaırn yön bulabileceği bir gün olabilir gibi duruyor.