Altın fiyatlarını bazılarını şaşırtmaya devam ederken bizim beklentilerimize paralel gidiyor olması oldukça sevindirici oldu. Bir çok yerde analistler ons altında 1,453 dolar seviyesi üzeri bu yıl içinde görünmez derken biz geçtiğimiz hafta altın 1,400 dolar seviyesine inmişken beklentilerimizin aynı olduğunu ve düşüşlerin alım fırsatı olarak görülebileceğini defalarca vurgulamıştık. Ons altın sert bir yükseliş yaparak bir haftada 1,500 dolar seviyesine kadar yükseldi. Son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ons altın, dün Trump'ın Fed'e yönelik açıklamaları ile beraber Çin'e yönelik söylemlerinde etkisiyle yükselişini devam ettirdi. Durum böyle olunca da ons altında yükseliş 1,510 dolar seviyesine kadar ulaştı. Şimdi ise piyasalarda bir düzeltme beklentisi hakim görünüyor.

Ons altın tarafında teknik görünümden ziyade haber akışlarının ön plana çıkacağı ve fiyatlamalar üzerinde etkili olacağı bir dönemden geçtiğimizi söyleyebiliriz. Ayrıca dün Eylül ayında Fed'in faiz indirimi ihtimalinin de %70 lere yaklaştığı görülürken Fed Trump'ın açıklamaları ile yeniden üzerinde baskıyı hissetmeye başladı. Ekonomik takvime bakıldığında önemli bir veri aışının bulunmadığını görmekteyiz. Sabah saatlerinde Çin'den gelen ticaret verileri ise piyasalarda hafifte olsa yüzleri güldürdü.

Ons altın fiyatı 1,500 dolar üzerinde kalma çabası içerisinde. Bu seviye altına gelinmesi halinde ilk önemli destek noktası 1,480 dolar seviyesi olacaktır. Ons altın fiyatı yukarı hareketini sürdürmek istiyorsa 1,480 dolar üzerinde kalıcı olması oldukça önemli. Bu durumda 1,521 dolar seviyesine doğru çıkışların devamı gelebilir. Altın fiyatlarının geleceği açısından Abd'den Çin'e yönelik gelecek açıklamalar ve Çin'den bu açıklamalara yönelik gelecek cevaplar oldukça önemli olacaktır. Yani teknik göstergelerden ziyade haber akışı kaynaklı fiyatlamalar izleyeceğimiz bir dönemde olduğumuzu söyleyebiliriz.