Dolar kurunda analizlerimiz içerisinde hem teknik anlamda hem de gelen açıklamaların neticesinde yukarı yönlü bir hareketin olası olduğunu belirtmiştik. İlk etapta 5,15 e kadar sonrasında ise 5,245 seviyesine kadar yükselişlerin yaşanma ihtimali olduğunu söylemiştik. Dün ki doların yükselişi 6,20 seviyelerine kadar sürdü ve buradan gelen satışlarla 6,13 e kadar geriledi.

6,13 seviyesinden gelen alımlarla yükselişe gelen dolar kuru şu sıralarda 6,16 civarında fiyatlanıyor. Bir taraftan Trump'ın Çine'e vergi oranlarını yükseltmesii, diğer tarafta İstanbul seçimlerinin yenilenecek olması TL'yi negatif etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. Dün Fitch'den gelen açıklamalarda yeni seçimin yeni bir belirsizlik anlamına geldiği vurgulanıyordu. 

Bugün ekonomik takvime baktığımızda Abd'de petrol stokları dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Avrupa'dan ise Merkez Bankası toplantı tutanakları ve Draghi'nin açıklamaları takip edilecek. Yine Abd'de Çin ile Abd heyetinin görüşmeleri devam ediyor. Buradan ticaret anlaşmasına yönelik gelebilecek olumlu açıklamalar doların ateşini düşürebilecek iken, tersi durumlarda ise dolar yükselişini hız kazandırabilir gibi görünüyor. 

Haftalık dolar grafiğini incelediğimizde yükseliş potansiyelinin sürdüğünü örüyoruz ve yükselişlerin devamı halinde ilk hedef noktamız 6,247 lra seviyesi gibi görülüyor. Olası geri çekilmelerde ilk destek noktası 6,12 seviyesi olarak dikkat çekerken bu seviye kırılmadığı sürece düşüşlerin de alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.