Dolar tl paritesinde haftaya hafif pozitif bir başlangıç yapıldı. Bunda hem İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin devam eden gerginlikler ve sonucun hala belirlenememiş olması pay sahibi iken, bir diğer pay sahibi ise  Beyaz Saray'ın Çin ile devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamaları gösterilebilir. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD ve Çin ticaret anlaşması için hazır  değil" ifadeleri kullanıldı.

ABD, Çin ile ticaret müzakereleri kapsamında fikri ve sınai  mülkiyet hakları, teknoloji transferi, tarım hizmetleri, kur gibi  yapısal meseleler üzerinde uzun zamandır sürdürülen görüşmelerde kısmi  bir anlaşmanın sağlandığını açıkladı. ABD ve Çin arasında 3 gündür  devam eden ticaret görüşmelerine dair Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından açıklama yapıldı. Sanders, iki  ülkenin nihai bir anlaşma imzalamaya hazır olmadıklarını duyurdu. 

Piyasalar Abd ile Çin arasında bi,r ticaret anlaşmasının bu hafta gerçekleşebileceğine inanıyordu ancak Beyaz Saray'dan gelen açıklamalar piyasalarda bir miktar moral bozukluğuna sebep oldu. Bugün ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bu nedenle daha çok teknik seviyeler ve gelebilecek açıklamaların etkileri kur üzerinde ön plana çıkabilecektir. Bu nedenle piyasa takibi yapmak oldukça önemli olacaktır.

Son zamanlarda dolar kurunda 200 puanlık yükseliş ve düşüşler piyasalarda gayet sıradan karşılanır hale geldiği için özellikle fx piyasalarında işlem yapan yatırımcılar için try bacaklı pariteler yerine daha sakin majör paritelerde işlem yapmaları daha güvenilir olabilecektir.

Dolar kurunda teknik göstergeler yukarıya dönmüş durumda. Ancak sadece tekniğe bağlı kalınmaması gereken bir dönemden geçtiğimizi de belirtmekte fayda var. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak'ın yeni ekonomi paketini açıklamasına 2 gün kalmışken alınacak olan pozisynlarda bu detayda göz ardı edilmemelidir.  Grafiğe döndüğümüzde yine 5,55 seviyesi oldukça önemli bir destek ve denge noktası olarak karşımıza çıkıyor. Dolar kurunda olası geri çekilmelerde 5,55 seviyesine dikkat ediyor olacağız. Fiyatlamaların bu seviye üzerinde tutunması halinde yukarı yönlü hareketler bir adım ön planda olacaktırç Anak olası düşüşlerde 5,55 seviyesi altına doğru gelebilecek hareketler dolar kurunda aşağı yönlü bir trend başlangıcına sebep olabilecektir.