Altın fiyatları yine oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktı ve yeni haftaya da güel bir başlangıç yaptı. Neden güzel bir başlangıç yaptı diye sorarsanız biliyorsunuz ki haftalardı altında 1,281 dolar desteğinin önemine vurgu yapmaktaydık ve geçtiğimşz hafta içi bu seviye görüldü. Bu seviyenin altına inilmesi halinde satışların derinlik kazanacağını ve altında görünümün negatife döneceğini vurgulamıştık. Ons altın geçen hafta 1281 dolara kadar düşerken buradan oldukça sert bir tepki gördü ve yeniden 1290 doların üzerini denedi ancak 1,293 dolar direncini geçmeyi başaramamıştı.  Hafta sonunda ise Beyaz Saray'dan ticaret görüşmelerine ilişkin gelen haberlerle pozitif bir seyirle haftaya başlangıç yaptığını görmüş olduğumuz altın şu sıralarda 1,293 direncinin hemen üzerinde fiyatlanmayı sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftada ondan önceki haftalarda da Çin ile devam eden Abd ticaret görüşmelerinden gelebilecek olumsuz haberlerin altına olumlu yansıyacağını ve anlaşmanın olmamamsı ya da uzaması halinde altının pozitif bir fiyatlama içerisine girme ihtimalinin yüksek olacağını belirtmiştik. Öyle de oldu ve altın gelen haberlerle haftaya olumlu bir başlangıç yaptı. 

Bugüm için ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmazken, ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamalar  ön plana açıkabilir. Ayrıca ABD Başkanı Trump'ın geçtiğimiz hafta kapanışına yakın yapmış olduğu söylemlerin devamı gelir mi, bu konuda herhangi bir ilerleme gerçekleşir mi bilinmez ancak ABD Merkez Bankası FED'in faiz arttırımlarından oldukça rahatsız olan bir ABD başkanı görmekteyiz. Her ne kadar FED bağımsızlığına vurgu yapılsa da ABD Başkanı geçtiğimiz hafta açık açık faizlerin düşürülmesi gerekir açıklamasını yaptı. Ayrıca parasal sıkılaştırma değil parasal genişleme yapılması gerektiğini savundu. Bu durumda dolar için negatif bir durum. Yani altına pozitif etki edebilecek bir durum ancak şuan için dolar endeksine bu açıklamalar pek etki etmiş gibi görünöüyor.

Altın fiyatlarında geçtiğimiz haftada belirttiğimiz gibi fiyatlamalar 1,297 dolar altında kaldıkça teknik göstergelerde aşağı yönlü kalmayı sürdürüyor. Ancak ons altında 1,297 doların aşılması halinde teknk göstergeler de yukarı doğru revize olacaktır. Bu nedenle gün içerisinde 1297 dolar seviyesi takip edilecektir. Bu seviyenin aşılıp üzerinde kapanışların gelmesi halinde ons altında yukarı yönlü ataklar görme ihtimalimiz artacaktır. Ancak 1,291 dolar aşağısına doğru kayabilecek fiyatalmalarda ise yeniden ons altında negatif tablo etkili olabilir ve 1,285 dolar ile 1281 dolar destek noktaları hedeflenmek istenebilecektir.