Hafta başından beri dolarda göstergelerin yukarı yönlü desteklediğini vurgulamaya devam etmekteyiz. Ve bunun sonucu olarak da dolar yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Teknik göstergelere uygun olarak yükselişlerini sürdüren dolar tl dün 5,48 seviyesine kadar yükseldi. Şu sıralarda ise 5,46 seviyesinin hemen üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor.

Doları yükselten faktörler nedir diye baktığımızda herşeyden önce doların yükselmesindeki fitili ateşleyen Abd ile yaşanan patriot kriziydi. Abd patriot alınabilmesi için S-400 iptal edin dedi Türkiye'de kabul etmedi. Sonrasında ise Türkiye bu teklifi reddedince acaba yeni bir kriz çıkar mı düşüncesi gündeme geldi. Abd'li yetkililerin yapmış olduğu yaptırım açıklamaları ile dolar yükselişe geçti. Yine doların yükselişini destekleyen bir diğer etmen ise dolar endeksinde yaşanan yükselişti. Öellikle dün Draghi sonrası euro dolar paritesinde yaşanan düşüşlerin bugünde devam ettiğini gözlemliyoruz. Bu düşüşler asya seansında da devam etti ve euro dolar paritesi şu sıralarda 1,12 seviyesinin atlından işlem görüyor. Yani dolar küresel piyasalarda da değer kazanmaya başlamış durumda. 

TCMB'nin faizleri aynı bırakması doların geri çekilmesine neden olmazken dolar endeksinde yükselişlerin devamı doları daha da yukarı seviyelere çkebilir. Dikkat çeken seviyelere ise isterseniz grafiğimiz eşliğinde bakalım.

 

Dolar grafiğimizi incelediğimizde al sinyali oluşturmaya teknik olarak devam eden kurda aşağıda 5,435 seviyesi yukarı da ise 5,493 seviyesinin önemli olduğun söyleyebiliriz. Yukarı yönlü olası hareketlerde 5,493 noktasının aşılmasıyla beraber 5,55 seviyesine kadar hızlı bir yükseliş gerçekleşebilir. Dolar kurunun aşağı dönmesi halinde ise 5,435 seviyesini izliyor olacağız Kısa vadeli oluşan yükseliş trendinin son bulabilmesi açısından ise 5,387 seviyesinin atlına inmesi oldukça önemli. Bu seviye altına inilmedikçe düşüşler alım fırsatı olarak kullanılmak istenebilir. 

Öte yandan bu sabah düşen Katar'ın Türkiye'ye yeni bir 15 milyar dolarlık yatırım yapacağı haberi ve buna benzer gelebilecek olumlu haber akışları doları frenleyebilir. Yani sadece teknik olarak bakmak yanlış olacaktır. Sçeim sürecinin yaklaştığı bu ortamda doların yükselişine hükümetin nereye kadar tahammul edebileceği de önemlidir. Çünkü biliyoruz ki doların yükselişi ekonominin kötü gidişatının göstergesi olarak algılanmakta ve bu da seçmenin sandık sonuçlarına yansımaktadır.