Dün ki analizimiz içerisinde 1,311 dolardan başlayan sat sinyalinin 1,301 dolar seviyesine kadar devam edeceği öngörüsünde bulunmuştuk. Ons için 1300 doların ise hem psikolojik hem de teknik anlamda bir destek bölgesi olduğunu vurgulamıştık. Nitekim ons altın düşüşlerini 1,302 seviyesine kadar sürdürdü ve buradan gelen tepki alımları ile beraber yeniden yukarıya dönüş yaptı.

Venezuela'da henüz nasıl bir süreç yaşanacağı belirsiz. Burada yaşanacak bir askeri müdahale altın fiyatlarına pozitif etki oluşturabilir. Bu nedenle Venezuela'da yaşanan gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var. Diğer taraftan Abd'de hükmetin kapalı oluşu nedeniyle açıklanamayan ekonomik verilerin bu ay sonu ve mart ayının ilk haftası içerisinde açıklanacağı duyuruldu.

ABD Başkanı  Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile  iki ülke arasında ticaret anlaşması yapılması için belirlenen 2 Mart  tarihinden önce bir araya gelmeyeceğini söyledi. Bu nedenle 2 Mart öncesinde Xİ ile bir görüşme yapması beklenmeyen Trump'ın şubat ayı sonunda ise Kuzey Kore lideri ile görüşebileceği söyleniyor. Bu ikili zirvelerde yaşanacaklar altın fiyatları için belirleyici olabilecektir. Bu nedenle ikili görüşmelerin yaklaştığı süreçte bu görüşmelere ilişkin yapılacak açıklamalarda takip edilmelidir.  Bugün takvimde önemli diyebileceğimiz bir veri akışı bulunmazken. Altın ons fiyatının haftalık kapanışının gelecek hafta için önemli bir sinyal verebileceği düşüncesindeyiz.

Bugün için ons altın tarafında takip edeceğimiz en önemli seviye 1311 dolar olacak. Şu sıralarda 1,310 doların hemen altında fiyatlanmakta olan ons altın fiyatı 1,311 dolar seviyesi zerine çıkar ve burada saatlik kapanışlar yaabilirse 1,318 dolar hedef haline gelebilir. Aksi halde yeniden düşüşler meydana gelebilir. Ki bu durumda ilk izleyeceğimiz seviye 1,304 dolar sonrasında ise 1,300 dolar olacaktır. aftalık kapanışın 1,304 dolar üzerinde olması kısmen pozitif sayılabilir. Bu seviye altında yapılacak bir kapanış ise önümüzdeki hafta için negatif bir fiyatlama beklentisi oluşturabilir. 1,311 dolar seviyesi üzerinde yapılacak kapanışlar ise önümüzdeki hafta için yeniden 1,320 doların üzerinde hareketlerin oluşması adına bir fırsat olarak görülebilir.