Abd'nin İranlı komutan Kasım Süleymani'yi öldürmesi sonrasında beklenen oldu ve İran tarafından misilleme dün gece gerçekleştirildi. Orta Doğu'da ortam giderek daha da belirsizleşirken, yapılan saldırıyı Abd'li yetkililer de doğruladı ancak ölü veya yaralı konusunda net bilgiler gelmedi. Trump, bunun üzerine Abd'nin dünyanın en güçlü donanmasına sahip olduğunu ve sabah bir açıklama yapacağını duyurdu. İran tarafı ise Abd'den yeni bir saldırı gelmesi durumunda, Dubai ve İsrail'de bulunan üsleri yok etmekle tehdit etti.

Bu gelişmeler karşısında dolar kurunda ciddi bir sıçrama yaşanmazken gece olayların yaşandığı sırada 5,985 seviyesine doğru bir yükseliş gerçekleşti. Sonrasında ise sabah saatlerinde 5,97 seviyesine doğru gerileyen kur tarafı güne kısmen sakin başladı diyebiliriz. Özellikle yaşanan gelişmelere bakılırsa gerçekten de bu yaşananları sakin karşılayan bir kur ile karşı karşıya olduğumuzu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Bugün Abd'de öncü tarım dışı istihdam verisi açıklanacak ve Cuma günü de tarım dışı istihdam,işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar gibi önemli veri akışları bulunuyor ancak şu ortamda bu verilerin hiç birinin öneminin kalmadığını söylesek yeterlidir. Çünkü artık tamamen İran Abd gerilimine odaklanmış bir piyasa ile karşı karşıyayız. Tabi ki TL bacakları pariteleri ilgilendiren diğer bir konu ise Libya meselesi. Libya'da Türk ordusunun olumlu bir şekilde ilerlemesi halinde dolar kurunda geri çekilme mümkün olabilir ancak Abd- İran geriliminin yeni bir savaşa yol açması halinde, kurda sert yükselişlerin yaşanması da olası bir senaryo olarak karşımızda durmaktadır. Bu dönemde teknikten ziyade haber akışlarını takip etmek yatırımcılar için daha faydalı olacaktır.