Altın fiyatlarında 2020 yılı için verdiğimiz hedefler henüz yıl başında gerçekleşmeye başlamış oldu. Ons altın 1,445 dolara kdar gerilemişken, 2020 yılı için çeşitli faktörler nedeniyle 1,600 dolar üzerini görme ihtimalimizin yüksek olduğunu ve bu faktörlerden birinin de Abd- İran arasında yaşanan gerilimin tırmanması olarak haftalar önce belirtmiştik. Sonuç olarak dün gece İran'ın Abd'ye yaptığı misilleme sonrasında 1,600 dolar üzeri görülmüş oldu. 

İran'ın düzenlediği saldırı sonrasında İran medyasında çok büyük bir karşılık verilmiş gibi gösterilmeye çalışılsa da, Abd tarafında bunun küçük bir karşılık olduğu ve misliyle karşılık verilmeye değer görülmeyeceğine dair yorumlar bulunuyor. Ancak son sözü yine  Trump'ın söylemesi bekleniyor. Trump yaptığı son açıklamada dünyanın en güçlü ve donanımlı ordusuna sahibiz diyerek gövde gösterisi yaparken, sabah bir açıklama yapacağını duyurdu.  Şimdi gözler Trump'ın açıklamalarına çevrilmiş durumda Tabi İran devlet televizyonu da Ruhani'nin açıklama yapacağını duyurdu. 

Eğer Abd, İran'a sert bir karşılık verir ve saldırır ise, İranlı yetkililer bu kez çok daha sert karşılık verileceğini ve tüm Orta Doğu'nun bi savaşa sürüklenebileceğini belirttiler. Şimdi Trump'ın atacağı adım bekleniyor. Eğer ki Trump yeni bir saldırıya gerek görmez ise, konu burada kapanabilir. Bu durumda ons altında geri çekilmeye neden olabilir ki bu da normalleşmenin bir görüntüsü olacaktır. Ancak saldırı halinin devamı halinde ons altın tarafında daha yüksek seviyelere tırmanışın devamı da mümkün olabilecektir.

Bugün Abd'de öncü tarım dışı istihdam verisi açıklanıyor ancak altın fiyatlarının çok da dikkatinde değil. Tamamen Abd-İran gerilimine odaklanmış olan ons altın fiyatında gerilimin artarak sürmesi halinde, ons altında da yükseliş devam edebilir. Ancak gerilimin son bulması halinde ise 1,570 dolar ve 1,554 seviyelerine doğru düşüşlerin devamı beklenebilir. Gün içerisinde Trump ve Ruhani'nin açıklamalar yapması beklenmekte. Bu açıklamalar ışığında ons altında bir yol haritası daha rahat çizilebilecektir.