Altın fiyatlarında gerçekleşen geri çekilme hareketi dün de etkili oldu ve ons tarafında yeniden 1,482 dolara kadar bir düşüş yaşandı. Bu bölgeden gelen alımlarla beraber yükselişe geçen ons Asya seansında 1,490 dolar üzerine yükseldi.  İlk etapta altın fiyatı için 1,487 doların önemine dikkat çekmiş ve buranın aşılmasının ons için yukarı yönlü hareketin devamını getirebilmesi için çok önemliş olduğunu vurgulamıştık. 1,490 dolar civarında fiyatlamalarını sürdüren altın için bugün önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. 

Çin ile Abd arasında devam eden görüşmelerde ilk fazlın yakın zamanda imzanalanacağı söyleniyor. Diğer taraftan Fomc üğyeleri açıklamalarına devam ediyor. Dün gelen açıklamalarda eğer Abd ile Çin arasında yeni bir kriz olmaz ve ticaret anlaşması imzalanırsa bu durumda Fed yeni bir faiz indirimine gitmez tarzında açıklamalar geliyor. Hem belirsizliğin ortadan kalkması hem de yeni bir faiz indirimi gelmeyecek olması ons tarafında geri çekilmeye neden olabilir. Ancak bu da şuan için fiyatlamaların içine girmiş durumda gibi görünüyor.

Önümüzdeki dönemde altın fiyatlarını Abd'den gelecek olan ekonomik veriler, Abd ve Çin taraflarından gelecek ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamalar ve Abd ile İran arasında yaşanabilecek gerilimler etkileyecek gibi görünüyor. Bu nedenle bu gelişmeleri yakından takip etmek altın fiyatlarını önceden tahmine debilmek açısından önemli oalcaktır.

Ons altın fiyatı için 1,496 dolar seviyesi oldukça kritik. Buranın aşılabilmesi halinde yeniden yukarı bir hareket ihtimali doğabilir. Ancak yükselişlerin bu seviyede sınırlı kalması altın fiyatları üzerinde baskı oluşturacaktır. Bu nedenle satış baskısını kırabilmesi için 1,496 doların üzerine atması ve orada tutunması oldukça önemli olacaktır.