Dolar tl paritesi geçtiğimiz hafta kapanışını 5,70 seviyesi altında gerçekleştirmişti. Bu hafta ise yine haber akışlarının bol olduğu bir haftaya başlıyoruz ki, en önemlilerinden bir tanesi de sabah saatlerinde Beyaz Saray'dan geldi. Buna göre Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Türkiye'nin kısa süre içerisinde Suriye kuzeyine operasyon yapacağı ve Abd'nin bunu desteklemediğini belirten bir açıklama yapıldı. Ayrıca bu bölgeden Abd askerlerinin geri çekileceğini de belirten Beyaz Saray açıklaması sonrası dolar 5,72 seviyesine doğru yükselişe geçti. 
 
Ekonomik takvime bakıldığında bugün Powell'ın konuşması takip ediliyor olacak. Geçtiğimiz Cuma'da açıklamalarda dünyada yaşanan sorunlara karşın Abd ekonomisinin iyi olduğunu ve büyümeye devam ettiğini vurgulamıştı. Bugün ki yapacak olduğu konuşmada Fed'in para ve faiz politikasına değinmesi halinde dolar endeksi üzerinde hareketlenmeye sebep olabilecektir. Ancak yurtiçi piyasalarda yani TL üzerinde şuan için en önemli gelişme Suriye'nin kuzeyine yapılması muhtemel olan harekat konusu denilebilir. Abd Başkanı Trump ile Erdoğan'ın önümüzdeki ay Abd'de ikili görüşme yapması bekleniyor.

Bu sabah yapılan telefon görüşmesinde bu konuda mutabık kalındığı duyuruldu. Buna karşın aynı saatlerde Türkiye'nin kısa süre içinde operasyona başlayacağı da yine Beyaz Saray'dan duyuruldu ve bu operasyonun Abd tarafından desteklenmediği belirtildi. Buradan ne gibi satır başları gelmeye devam edecek ve Türkiye Suriye kuzeyine harekata başlayacak mı ? Ne zaman başlayacak ve nasıl bir sonuç alacak soruları piyasalar açısından kritik öneme sahip olacaktır.


Dolar tl paritesinde Suriye'ye yönelik haber açıklamaları oldukça önemli bir yön belirleyici olacaktır. Teknik olarak bakıldığında ise yukarı yönlşü desteklenen bir kur olduğu söylenebilir. Ancak 5,736 seviyesi yukarıda aşılamadıkça yeniden 5,70 ve 5,65 seviyelerine doğru geri çekilmeler ön plana çıkabilecektir.