Altın fiyatları oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktı. Geçtiğimiz hafta başında sert düşüş yaşayan ons altın, son 10 yılın en kötü gelen imalat PMI verileri ile beraber canlandı. 1,460 dolar seviyesini test eden ons altın fiyatının kötü gelen ekonomik veriler sonrası toparlanarak 1,515 doların üzerine yükseldiği görüldü. Cuma günü Abd'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentinin hafif altında kalması ancak aynı zamanda ABD'de işsizlik oranının %3,5 e gerileyerek son 50 yılın en düşük işsizliğinin yaşanıyor olması kafaları karıştırdı. Piyasalar neyi netarafa fiyatlayacağına karar verememişken onsun ilk etapta 1,500 dolar altına gerilediği ancak sonrasında yeniden 1,510 dolara doğru yükselişe geçtiği görüldü. Haftalık kapanışı ise 1,505 dolar civarında yapan ons altını bu hafta içinde yine kritik veri açıklamaları bekliyor olacak.
 
Abd'de bu hafta enflasyon verilerinin yanı sıra büyüme verisi de açıklanıyor. Aynı zamanda FOMC toplantı tutanakları da takip edilecek önemli veriler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz haftayı veri akışı bakımından oldukça yoğun geçirmiştik ki bu hafta da benzer bir hafta olabileceğini vurgulamakta fayda var. Bugün için önemli bir veri akışı olmasa da akşam saatlerinde Fed Başkanı Powell'ın konuşması takip ediliyor olacak. Konuşmasında faiz politikasına yönelik açıklamalarda bulunması halinde küresel piyasalarda etkileri olabilir. Dolayısı ile altın için de bu açıklamaların önemli olacağı söylenebilir.

Altın için kritik gelişmelerden bir tanesi de bu hafta Çin ile Abd arasında gerçekleşecek olan ticaret görüşmeleri olacak. Geçtiğimiz hafta Beyaz Saray'dan yapılan açıklamalarda bugörüşmelerin 10 Ekim sonrasında başlayakcağı vurgulanmıştı. Buradan gerçekleşecek görüşmelerde bir anlaşma çıkması altın için negatif, herhangi bir anlaşma çıkmaması ise altın için pozitif bir gelişme olarak adlandırılabilir. Yine bu görüşmeye ilişkin yapılacak açıklamalarda altın fiyatlarını etkileyebilektir.

 

Ons için bu hafta oldukça kritik bir öneme sahip. Geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşlere sert bir tepki vererek 1,500 dolar üzerinde kapamayı başaran ons altın bu hafta yükselişini devam ettirebilecek mi merak konusu. Ons tarafında teknik göstergeler hala aşağı yönlü hareketi destekler nitelikte. Ancak son dönemde teknikden ziyade haber akışı ve veri akışı kaynaklı fiuyatlamaların yaşandığı da bir gerçek. Bu nedenle gelebilecek veriler ve açıklamalar ons altın fiyatları üzerinde fiyatlamalarda etkili olabilecektir.