Dolar tl paritesinde haftaya hareketli bir başlangıç yapmıştık ve 5,55 seviyesinden kapanan kurda 5,62 seviyesine kadar yükselişler izlemiştik. Üstelik iki kez 5,62 seviyesi denenmişti ve bu seviye üzerine atılamaması durumunda da 5,545 ve 5,51 seviyelerine doğru düşüşlerin devamını beklediğimizi vurgulamıştık. Dün itibari ile hafifte olsa normale dönen piyasalarda TL yükselişini sürdürdü ve 5,51 seviyesinin de altı görüldü. Şu sıralarda ise dolar kuru 5,53 civarında fiyatlamalarını sürdürüyor.

Dün Fed yetkilileri Abd'de faiz indirim süreci ile alakalı açıklamalar yaptı. Özellikle ticaret savaşları endişelerinin artması faizleri indirmek için bir sebep olarak görülüyor. Ancak Fed'in beklemesi gerektiği ve bunun sonuçlarının ABD ekonomisine nasıl yansıyabileceğini ölçmesi gerektiğini de belirten Fed üyeleri, veri odaklı ilerlemenin dikkatine önem çekiyor. FED üyeleri için veriler bu kadar önemli hale gelmişken, bugün için Abd'de dikkat çeken veriler içerisinde ham petrol stokları ve 10 yıllık tahvil ihalesi yer alıyor. Özellikle son günlerde ciddi bir düşüş gerçekleştiren ham ve brent petrole stok verilere katkı sağlar mı piyasalar tarafından takip ediliyor olacak.

Dolar tl fiyatında 5,53 civarında fiyatlamalar devam ederken, aşağıda 5,502 seviyesinin kırılmasıyla beraber 5,465 e doğru düşüşlerin hız kazanabileceği görülüyor. Olası toparlanmalarda ise 5,445 seviyesi takip edilecek. Hatırlarsanız düşüşlerde de bu seviyeye dikkat çekmiştik. Artık burası bir denge noktası konumunda diyebiliriz. Bu seviye altında kalacak fiyatlamalarda doların yönü aşağı bu seviye üzrinde ise yukarı yönlü bir dolar kuru izleme ihtimalimiz artacaktır denilebilir.