Bayram tatilinin girmesi ile beraber TL bacaklı paritelerde işlem hacmi oldukça düştü. İşlem hacmi düşük olunca da fiyatlamalar oldukça hareketlendi. Bayram öncesi 5,84 civarında kapatan dolar kuru 5,665 seviyesine kadar geriledi. Tabi düşüşler hacimsiz piyasalarda gerçekleştiği için, fiziki olarak döviz almak istediğinizde bu fiyatlardan almak mümkün olmadı. Ancak 5,75 civarından dolar alımı yapabilme olanağı sunan bu düşüşler sonrası bayram tatili sona ermek üzere.  Bayramın sona ermesi ve piyasaların açılması ile beraber işlem hacmi yükseliş gösterecektir ve bu da bize daha reel fiyatlamaların oluşmasını sağlayacaktır.

Şu sıralarda 5,80 seviyesi civarında fiyatlanmakta olan kur için önümüzdeki hafta oldukça kritik olacak. Abd'nin S-400 konusunda Türkiye'ye tanıdığı iki haftalık süre önümüzdeki hafta doluyor. Bu nedenle nasıl bir sonuç çıkacak ve bu sonuç nasıl fiyatlanacak son derece önemli olacak. Abd ile ikili ilişkilerin bozulması dolar kurunda sert yükselişleri beraberinde getirebilecektir. Buradan bir anlaşma çıkması halinde ise dolarda yeniden 5,665 seviyesine doğru düşüşler bu kez hacimli piyasada gerçekleşebilir.

Abd'de faizlerin önümüzdeki dönemde düşürülmesine ilişkin yapılan açıklamalar faiz artışlarının sona erdiğini hatta artık faiz indirim sürecine girildiğini gösterirken faizler konusunda Fed'in alabileceği aksiyonlar veya bu yönde yapılacak açıklamaları kur üzerinde etkili olabilecektir. 

Bugün gün içerisinde Abd'den açıklanacak olan tarımdışı istihdam verisi takip edilecektir. Aynı anda açıklanacak olan işsizlik ve istihdam değişimi verileri de piyasalar tarafından takip edilecektir. Hafta arasında oluşan dxy negatif algısı bu verilerle güçlenebilirse dolarda global piyasalarda geri çekilme devam edebilir. Aksi halde ise yeniden toparlandığı bir ortam oluşabilecektir.

Dolar kurunda gün içerisinde yükselişlerin 5,84 seviyesine kadar devamı beklenebilir. Aşağıda 5,78 seviyesi üzerinde kalındıkça 5,84 hedefi ile yükselişin devamı beklenebilecektir. Bayramdan önce kapanış seviyelerine ulaşmka isteyeceğini düşündüğümüz kur için bu seviye sonrasında ise küresel piyasalarda ki fiyatlamalara odaklanmış bir fiyatlanma etkili olabilir ki bununun için de Abd'de açıklanacak olan NFP verisini beklemek gerekmektedir.