Altın fiyatlarında haftalardır urgulamış olduğumuz yükseliş hareketi sonunda etkisini gösterdi ve biz içeride bayram tatili nedeni ile kapalı iken yurtdışı piyasalarda altın rallisi yaşandı. 1,280 dolar seviyesinden yükselişe geçen ons altın için 1,277 doların denge noktası konumunda olduğunu ve bu seviye üzerinde kalındıkça 1,320 dolara doğru yükselişlerin yaşanabileceğini belirtiyorduk ki, ons altın fiyatı oldukça hızlı bir şekilde bu seviyeye yükseldi. Ve yükselişine devam ederek  1344 dolar seviyesini gördü.

Şu sıralarda 1,330 dolar civarında fiyatlanmakta olan altını hareketlendiren gelişmeler arasında Abd'de faiz indirimin artık açıkça konuşulmaya başlanması  ve Trump'in Çin'e yeni vergi tehditleri yer alıyor. Dolar endeksinde yaşanan geri çekilmeleden detek bulan altın için bugün de oldukça kritik bir gün olacak gibi duruyor. Haftalık kapanışında yapılacağı bugün de altın fiyatına etki edebilecek önemli veri akışları bulunuyor. Abd'den tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri piyasalar tarafından izlenecek. Olası olumsuz verilerde ons altın haftayı en yüksek seviyeden kapamak isteyebilir. Olumlu gelebilecek verilere ise 1,320 dolar civrında konsolide bir şekilde kapama isteyebilir. Haftalık kapanışın önemli olacağı altın fiyatları için Trump'ın açıklamaları ve Çin'den gelen yeni tehdit ve açıklamalarda takip ediliyor olacak.

Ons altın fiyatında kısa vadeli teknik destek noktası 1,325 dolar seviyesi. Bu seviye üzerinde tutundukça onsda yukarı yönlü seyrin devam etmesi muhtemel olacaktır. Bu durumda 1,340 - 45 dolar aralığı yine hedef bölgeleri olacaktır. Gün içerisinde Abd'den gelecek olan istihdam verileri ons altında yönü tayin edebilir. Onun dışında yine Trump'dan, Fed yetkililerinden ve Çin'den gelebilecek açıklamalar takip edilecektir.