Sonunda beklenen karar dün akşam saatlerinde açıklandı ve YSK İstanbul seçiminin yenilenmesine karar verdi. Karar sonrası dolar kuru bir anda 6,15 seviyesine fırladı. Sonrasında ise buradan gelen tepki ile 6,07 seviyelerine kadar gerileyen kur şu sıralarda 6,08 seviyesi üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Dün yapmış olduğumuz dolar tl analizimiz içerisinde hem Trump'in Çin'e vergi oranlarını arttırması hem seçimin yenilenme ihtimaline değinmiş ve bu yönde bir karar çıkması halinde sert bir yükseliş beklediğimizi de vurgulamıştık. Öyle de oldu ve beklentilerimize paralel bir yükseliş yaşandı dolar tl tarafında.

TCMB'den yeni br swap hamlesi veya doları baskılayabilecek bir hamle gelmez ise dolar kurunun yukarı yönlü isteğinin devam edeceği söylenebilir. Ekonomik takvimde Abd'de önemli sayılabilecek bir veri olarak iş imkanları ve personel değişim verileri yer alıyor. Ancak şu ortamda bu verinin dolara etki etmesini beklemek yanlış olur. Çünkü önümüzdeki günlerde veri akışından ziyade seçime yönelik açıklamaların ve yaşanan sürecin fiyatlanacağı bir dönem bizi bekliyor gibi görünüyor.

Dolar kurunda haftalık grafiklerde 5,993 seviyesi altına gelinmedikçe yükseliş hareketinin devam etme ihtimali ve önce 5,15 sonrasında ise 5,246 seviyesine doğru yükselişlerin yaşanma ihtimali oldukça yüksek olarak görünülüyor. Bu durumda gün içerisinde ilk etapta 5,15 seviyesine doğru yükseliş yaşanma ihtimali olası olabilir. Olası düşüşlerin 5,993 seviyesi altına sarkamaması halinde alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği unutulmamalıdır.