Altın fiyatları dün oldukça sakin bir günü geride bıraktı. Yapmış olduğumuz analizler içerisinde 1,278 doları önemle vurgulamıştık ve bu seviyenin kuvvetli destek noktası olarak takip edilmesi gerektiğini açıklamıştık. Yine analizimize paralel olarak gerçekleşen düşüş hareketinde altının 1,278 doların altına kadar gerilediğini ve buradan gelen alımlarla yine 1,280 doların üzerine çıkıldığını gözlemledik.

Abd'nin Çin ile ticaret anlaşması yapması beklenitken, yeni vergi tarifesi uygulayağını açıklaması ve Çin ile yapılan ticaretten Abd'nin zarar ettiğine dair açıklamlar ile beraber artık Abd zarar etmeyecek diye Trump'ın ilk ağızdan değerlendirmesi piyasalarda şok etkisi yaratmıştı. Doğal olarak altına ve Japon Yeni'ne gelen güvenli liman talebi ile iki ürünün de fiyatını yükseltti.

Bugüne geldiğimiz zaman Abd'de çok önemli bir veri bulunmamakla birlikte 3 yıldızlı öneme sahip iş imkanları verisi bulunuyor. Her ne kadar 3 yıldız önem düzeyine sahip olduğu ekonomik takvimlerde belirtilse de piyasaları etkileyebilecek bir veri olmadığını belirtmemiz yanlış olmayacaktır.

Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin gelecek yeni açıklamalar önemli olacak. Yine Çin'in Trump'ın açıklamalarına verecek olduğu cevabın tonu da altın fiyatlarının yönü açısından belirleyici faktörlerden bir tanesi olacaktır.

Ons altın fiyatında teknk göstergeler yukarı yönlü hareketi desteklemeyi sürdürüyor. Ons altın 1,277 - 83 dolar aralığına sıkışmış durumda. 1,283 dolar üzerine atması ve burada 4 saatlik bir kapanış gelmesi durumunda 1,289 dolar direncine doğru yeni br yükseliş yaşanma ihtimali oldukça yüksek olacaktır. Olası gerilemelerde ise 1,277 doların altına inilemesi halinde 1,270 dolara kadar düşüşlerin devam etmesi beklenebilir.