Altın fiyatı geçen hafta başlattığı ve bu haftanın başında da devam ettirdiği sert düşüş hareketinden sonra bir miktar sakinleşmiş durumda. Dün vurgulamış olduğumuz 1,287 ve 1,292 dolara seviyeleri altında fiyatlanmaya devam eden altın için aşağıda 1,276-1,281 dolar aralığı izlememiz gereken destek noktası olmaya devam ediyor. Dün gün içerisinde 1,287 dolar seviyesi üzerine çıkıp 1290 doları zorlasa da başaramayan ons altın yeniden çözülerek 1,284 dolar seviyesine kadar geriledi.

Şu sıralarda 1,285 dolar civarında fiyatlanmakta olan ons altın için Abd ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinden henüz net bir haber bulunmuyor. Dün açıklanan Abd öncü tdi verisi bir miktar olumsuz geldi ancak ne altına ne piyasaya bir yansıması olmadı. Yarın açıklanacak olan Tdi verisinin olumsuz gelmesi halinde altında yükselişler yaşanabilir. Yine bugün ECB faiz kararını açıklayacak ve sonrasında Draghi'nin konuşmaları takip edilecek. Varlık alımına ne kadar süre daha devam edip etmeyeceği, varlık alım programını indirip indirmeyeceği gibi başlıklarda Draghi'nin söylemleri altın fiyatlamalarında etkili olabilecek satır başlarından olacaktır. 

Ons altın fiyatında görünüm negatif kalmaya devam ediyor ve mteknik göstergeler aşağı yçnl sinyal üretmeyi sürdüryor ancak aşağıda destek fiyatlarına yakın olduğumuz için tablo yatırımcıları düşündürüyor. Çünkü altında son yaşanan sert düşüşten sonra bir tepki hareketi oluşma ihtimali de bulunuyor. Bu nedenle buradan satış yapılır mı sorusuna net olarak evet satılır diyebilmek oldukça zor. Teknik olarak 1,287 dolar seviyesi üzerinde tutunamayan altının 1,275-1,281 dolar aralığına gelmesi beklenebilir ki altın 1,281 dolar seviyesine değdi ve oradan dün yukarı bir hareket başlatarak 1,290 dolara kadar yükseliş yaşadı yeniden gelir mi gelirse bu kez bu aralık içine girer mi soruları önümüzdeki bir kaç gün daha gündemimizi meşgul etmeye devam edecekmiş gibi duruyor. Altın fiyatı için bir yükseliş hareketinden bahsedebilmemiz için ise 1,292 dolar seviyesinin üzerinde kalıcı fiyatlamalar görmeye ihtiyaç var gibi görünüyor.