Hafta sonunda yaşanan hareketliliğe karşın dolar kuru dün oldukça sakin bir gün geçirdi. Türk Askeri Libya'ya ayak bastı. İran ile Abd arasında gerilim arttı. Abd'li kaynaklar Irak'ın ülkemizden çıkın demesine karşın oradan ayrılmayacaklarını açıkladı. Sonuç olarak bölgede giderek tırmanan bir gerilim mevcut. Ancak intikam yeminleri eden İran'dan bu yönde henüz atılmış sert bir adım da bulunmuyor. Piyasalar anında karşılık gelir mi sorusu ile hızlı fiyatladıkları bu intikam yeminleri sonrasında bir miktar sakinleşmiş durumda.

Bugün Abd'de ithalat, ihracat ve ticaret dengesi verileri ile PMI verileri açıklanacak. Ancak bu verilerin dolar kuru üzerinde şu dönemde pek bir etkisinin olmayacağını söylemek gerekir. Çünkü kur tarafı tamamen Libya'dan gelecek haberlere ve İran-Abd arasındaki gerilimin oluşturacağı sonuçlara odaklanmış durumda. 

Kur tarafında 5,96 seviyesi altına sarkılmış durumda. Piyasa açılışı ile beraber buranın altında kalınması halinde aşağıda 5,94'e doğru gerilemeler mümkün olabilir. Özellikle Abd ve İran arasında gerilimin bir nebze olsun dinmesi ve Libya'dan olumlu haber akışının başlaması kur tarafında aşağı yönlü harekete destek olabilir. Ancak bu haber akışları gelir mi? En azından İran - Abd kanadından gelmesinin zor gibi göründüğünü söylemek gerekir. Kahraman Türk Askeri'nin ise kayıpsız bir şekilde Libya'dan zaferle ayrılması piyasalara da pozitif katkı sağlayacaktır. Yine de yanı başımızda İran, Irak ve Suriye iyice karışmış durumdayken önümüzdeki günlerde de riskin hala devam edeceğini öngörebilmek için siyaset bilimci olmaya gerek yoktur. Bu bağlamda dolar kurunda fiyatlamaların yönünü, Libya'da Türk askerinin durumu ve İran ile Abd arasındaki gerilimin boyutu belirleyecek diyebiliriz.