Altın fiyatlarında haftaya gapli bir açılış yaparak başlamıştık. Ons altın bu gap oluşumunu dün itibari ile hemen hemen kapamış gibi görünüyor. 1,585 doların üstünü test eden ons altın, bu gece saatlerinde 1,555 dolar seviyesine kadar geriledi. Geçtiğimiz haftayı ise 1,552 dolar seviyesinden kapamıştık. Yani burada oluşan gap kapandı gibi duruyor. Şu sıralarda ise 1,560 doların üzerine yükselmiş olan ons altın için yeniden yukarı döner mi? Dün ki seviyeler bir daha görülür mü sorusu yatırımcılar tarafından soruluyor.

Piyasalar her zaman için önden fiyatlamayı sever. Bir haber genellikle piyasa fiyatlandıktan sonra duyurulur. Yani küçük yatırımcıya çok fazla alım fırsatı vermeden büyükler işi bitirir ve sonrasında malı ky'ye kitleyerek işlemden çıkarlar. Burada aslına bakarsanız, yılbaşı öncesinde başlayan ons tarafındaki rallinin sebebi de bu olay gibi durmaktadır. Biz elbette ki bilmiyorduk ancak Trump ve ona yakın kaynaklar bu saldırının yapılacağını biliyordu ve buna göre pozisyonlar alındı. Sonrasında bu piyasada duyulunca tabi bunu duyan yatırımcılarda fiyata yüklenince biz bir anda 1,580 dolar üzerinde kendimizi bulmuş olduk. Yatırımcılar İran'dan acil bir aksiyon beklerken, beklenen büyüklükte bir somut olay henüz yaşanmayınca ons oluşturduğu gapi kapamak istedi ve dönüş yaptı ki 1,560 dolar civarına doğru bir geri çekilme beklediğimizi buradan yukarı yönlü yeniden dönebileceğini de belirtmiştik. Daha da aşağı inerek 1,555 dolar seviyesini görmüş oldu ons ve buradan tepki geldi.

Eğer ki Abd ile İran arasında gerilim devam eder ve İran, Abd'ye karşı önemli sayılabilecek bir saldırı düzenleyebilirse ons altın da bu seviyeler çok daha düşük kalabilir. Yani şuan ki seviyelerden çok daha yüksek noktalara da gidebiliriz. Ancak İran'ın açıklamaları sadece laftan ibaret kalırsa ons tarafında bu seviyelerde bir süre daha oyalanma devam edebilecektir.

Ons altın fiyatı için bugün 1,564 dolar seviyesi takip edilmelidir. Bu seviyenin üzerinde kalıcı olunabilmesi halinde yeniden yukarı yönlü ataklar görülebilir. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1,553 seviyesine doğru gerilemeler yaşanabilir. Haber akışlarının olumluya dönmesi halinde ons tarafında satışlar 1,540 dolar seviyelerine dek derinleşebilir. Ancak şuan için bu yönde olumlu bir haber akışı bulunmadığını da hatırlatmakta fayda oalcaktır.