Altın fiyatlarında oldukça karmaşık bir fiyatlama haftalardır devam ediyor. Teknikten ziyade haber akışları ile yön arayışı içerisinde olan altın için, bazen olumlu sayılabilecek bazen ise olumsuz sayılabilecek haber akışları gündeme geldiği için, bir aşağı bir yukarı giden ons altın fiyatı izlemekteyiz. Ons altın şu sıralarda 1,473 dolar civarında fiyatlamalarını sürdürmekte. 

Dün Trump'ın yaptığı açıklamalara bakıldığında 15 Aralık tarihinde devreye girecek olan ek vergilerin askıya alınabileceği sonucu çıkarılınca ons yeniden gerilemeye başladı. 1,475 dolar altına gerileyen ons tarafında bekleyiş devam ediyor. Gözler Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinden gelecek sonuçlara çevrilmiş durumda. Ancak diğer taraftan dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bugün ki Abd verileri olacak.

Abd'de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verileri oldukça önemli. Bu verilerin beklentileri karşılaması halinde Abd ekonomisinin iyiye gittiğine işaret edecektir. Bir kısmı olumsuz bir kısmı olumlu olur ise karışık bir fiyatlama olabilir. Verilerin olumsuz olması halinde ise doların değer kaybettiği dolayısı ile de altın fiyatlarının pozitif bir fiyatlama içerisine girdiği tablo kaçınılmaz bir hal alabilecektir.

Ons tarafında oldukça sıkışık bir bant içerisinde fiyatlamalar sürüyor. Bir yön tahmininde bulunavbilmek oldukça güç. Teknik göstergeler hala yukarı yönlü hareketi destekliyor olsa da haber akışları şimdilik altına pozitif etki etmiyor. Bugün ki Abd verileri Abd ile Çin arasında devam eden görüşmelere ilişkin gelişmeler ons altın fiyatları üzerinde etkili olabilecektir. Teknik anlamda 1,472-67 aralığının altına gelinmesi halinde ons tarafında geri çekilmenin devamı beklenebilir.