Dolar kurunda önceki gün piyasa kapanışı ile başlayan yükseliş dün de etkili oldu ve 5,74 seviyesi aşıldı. Buranın önemine analizlerimizde dikkat çekmiştik. Nitekim dün ki yükselişlerle bu seviye kırıldı ve şuan bu seviye üzerinde işlem görmeyi sürdüren bir dolar kuru izlemekteyiz. 

Dolar tl paritesinde yaşanan yükselişte Erdoğan'ın dün ki TCMB ve faiz ile ilgili açıklamalarının etkisi oldu. Erdoğan açık bir şekilde TCMB başkanını faiz indirmediği nedeniyle görevden aldığını söylerken TCMB'nin bağımsızlığına gölge düşmüş izlenimi uyandı. Bir de faizler inmeye devam edecek açıklaması gelince dolarda yükseliş kaçınılmaz oldu ve kur 5,76 seviyelerine kadar yükselişini sürdürdü. Şu sıralarda da 5,75 seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya devam eden dolar kuru için dışarıda Fomc üyelerinin açıklamaları takip edilecek. Dünden beri konuşmalar gerçekleştiren Fomc üyelerinin açıklamalarına bakılırsa Fed'in yaptığı faiz indiriminin sanki yılın son indirimi gibi durduğu söylenebilir ki bu nedenle de dolar tarafı kuvvetlenmiş durumda yurtdışında.

Abd'den  bu hafta içerisinde olumlu veriler gelmeye başladı ve bu da yurtdışı borsalara destek olmakta. İçerde Borsa İstanbul'da da yükseliş yaşanıyor olsa da dışarıya göre oldukça zayıf hareketler olduğu söylenebilir. Öte yandan dün görülen Halkbank davasında yine bir erteleme kararı çıktı. O tarafta da bekleyiş devam ediyor.

Önümüzdeki hafta Erdoğan'ın Abd ziyareti henüz netleşmiş durumda değil. Erdoğan konu ile alakalı olarak önce bir telefon görüşmesi yapıp öyle karar vereceğiz açıklamasını yaparken, bu kararın bu hafta içerisinde netleşmesi bekleniyor. Bunun öncesinde teknik olarak kur tarafında 5,765 seviyesi takip ediliyor olacak. Bu seviyenin yukarı yönlü kırılması teknik görünümünde desteklediği bir dolar kurunun oluşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle kur tarafında 5,765 seviyesi önemli bir denge noktası konumunda bulunmaktadır.