Altın fiyatlarında dün oldukça sert bir geri çekilme izledik. Aslında bu düşüş beklenmekteydi. Çünkü altını yukarı yönlü destekleyebilecek bir gelişme kalmadı gibi duruyordu. Abd ile Çin arasında ticaret savaşının sona ermesi ve bir anlaşma imzalanmasına bu kadar yakın olduğu her gün vurgulanması altının önüne resmen duvar ördü. Ons teknik olarak desteklenen yükselişini sürdürmek istese de bunu temel desteklemediği için gerçekleştiremedi. 

Dün Fomc üyelerinin yaptığı açıklamalar ve Abd'den hafta içi gelen veriler gösteriyor ki Fed yıl içinde son faiz indirimini geçtiğimiz hafta gerçekleştirdi. Yeni bir faiz indirimi ise 2019 yılı içerisinde gelme şansı yok gibi duruyor en azından şuan için. Bu izlenim sonucunda da dolar endeksinde dün sert bir toparlanma görüldü ve ons tarafı da oldukça sert satışlara maruz kaldı. 1,480 dolar civarına kadar gerileyen ons altın fiyatı şu sıralarda 1,485 dolar civarından işlem görmekte.

Gün içinde Abd'de önemli bir veri akışı bulunmamakta ancak Fomc üyelerinin açıklamaları takip edilecek. Dün de bir çok üye açıklamalarda bulundu ve Abd ekonomisinin iyiye gideceğini söylediler. Yeni bir faiz indirimine ihtiyaç olmayacağını belirtir türden açıklamalar geldi. Bugün de bu tür açıklamaların devamı halinde ons tarafında geri çekilme etkili olmayı sürdürebilir.

Ons tarafında teknik görünüm şuan için negatif devam ediyor. 1,487 doların da altına kayan fiyatlamalar yatırımcıları korkuturken bu seviye altında 1,479 dolar ve 1,470 dolar seviyelerine doğru geri çekilmenin devam edebileceği görülüyor. Eğer ons bugün 1,487 dolar üzerine atar ve tutunabilirse yukarı da yeniden 1,496 direncine doğru yükselişler izleyebiliriz. Aksi takdirde ons tarafında satış baskısı bir süre daha devam edebilir gibi görünüyor.